Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Haziran 2011

ABONE OL

“alo piknik” hizmette

Esenler Belediyesi’nin Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 1.335 dönümlük Göktürk Gölü Piknik Alanı’na Esenler Belediyesi’nin önünden ücretsiz seferler düzenleniyor. Doyumsuz bir gün yaşayan piknikçiler, akşam aynı şekilde Esenler’e geri getiriliyor.

Esenler Belediyesi’nin Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 1.335 dönümlük Göktürk Gölü Piknik Alanı’na Esenler Belediyesi’nin önünden ücretsiz seferler düzenleniyor. Belediyenin 444 00 73 numaralı telefonuna kayıt yaptıran Esenlerli herkes pikniğe götürülüyor. 500 bin nüfusu ile Türkiye’nin 61 ilinden daha büyük olan ve İstanbul ilçeleri arasında kilometrekareye en fazla insanın düştüğü Esenler’de vatandaşlar artık yol kenarlarında ve çocuk parklarında piknik yapmaktan kurtuluyor. Esenler Belediyesi’nin Orman Bakanlığı’ndan 39 yıllığına kiraladığı Göktürk Piknik Alanı Esenlerli vatandaşların hizmetine sunuldu. Halkın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenen ormanda; 475’i otomobil, 5’i de otobüsler için olmak üzere toplam 480 araçlık otopark, özürlülere de hizmet verecek şekilde düzenlenmiş 2 adet wc, 1 adet güvenlik kulübesi, 1 adet büfe, 1 adet giriş kapısı ve 3 adet kapalı platform bulunuyor. Esenler halkı, Göktürk Gölü Piknik Alanı sayesinde güneşli ve sıcak yaz günlerinde şehrin gürültülü ortamından uzaklaşıp kuş sesleri arasında çam, köknar, gürgen ve meşe başta olmak üzere çeşitli ağaçlarla kaplı alanın ortasında oluşturulan ve mesire yerine ayrı bir güzellik katan suni gölün etrafında farklı bir gün geçirebiliyor.

Çözümü Göktürk’te bulduk

İstanbul’un birçok ilçesinde olduğu gibi Esenler’de de yoğun göç nedeniyle artan binalardan dolayı yeşile hasret kalan halka böyle bir imkan sunmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İstanbul’da kişi başına düşen yeşil lan miktarı 5 metrekare iken, çarpık yapılaşma nedeniyle Esenler’de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 0.3 metrekare idi. Son dönemde yaptığımız bazı çalışmalarla bu oranı ancak 0.5’e çıkarabildik. Ancak bu da yeterli değil” dedi. Ormanı, gölü ile birlikte bu piknik alanının Esenler’e kazandırılmasının büyük önemi olduğunun altını çizen Göksu, “(Esenler’in ormanı yok) diyorlardı. Şimdi var. (Esenler’in denizi, gölü yok) diyorlardı. Şimdi Esenler’in kocaman bir gölü var. Esenler halkı, ister hafta içi, ister hafta sonu buraya giderek güzel bir gün geçirebilirler. Hafta sonları belediyemizin önünden buraya ücretsiz ring otobüs seferleri düzenleniyor. Bu piknik alanı ile Esenler halkı hem yazın, hem kışın derin bir nefes almış oldu” diye konuştu.

Derneklerden büyük ilgi

Esenler’de kurulu bulunan mahalli derneklere Göktürk Gölü Piknik alanı ücretsiz tahsis ediliyor. Hafta sonları Esenler’den 3 dernek üyelerini burada piknikte buluşturuyor. Bu sayı bazen 5 derneğe kadar çıkabiliyor. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da derneklerin pikniklerini ziyaret ederek onların coşkularına ortak oluyor. Her hafta sonu Göktürk Gölü Piknik alanında yaklaşık 5 bin kişinin piknik yaptığını söyleyen Başkan Göksu, “Bu şekilde Esenler’in büyük bir ihtiyacını giderdik. Göktürk artık Esenler’in mesire yeri oldu” dedi.

Stress atıp gidiyorlar

Göktürk Piknik Alanı Sorumlusu Fatih Yavuz, alana Esenlerlilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Özellikle hafta sonları Esenler’den Göktürk’e akın yaşanıyor. Gün boyu burada pikniklerini yapıp, göl kenarında çamlık ve meşelik ağaçlıklar arasında güzel bir geçiren vatandaşlar akşama streslerini atmış halde evlerinin yolunu tutuyorlar. Giderken bu alanın Esenler halkına kazandırılmasına vesile olanlara da dua etmeyi ihmal etmiyorlar. Esenlerliler Göktürk’ü çok sevdi” şeklinde konuştu.

Ücretsiz servis

Göktürk Piknik alanına Esenler Belediyesi önünden ücretsiz otobüs seferleri devam ediyor. Hafta içi her gün 100, hafta sonları da 200’er kişi ücretsiz olarak piknik alanına götürülüyor. Ücretsiz piknik servislerine yoğun ilginin olduğunu belirten Esenler Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü Halkla İlişkiler Şefi Ercan Zengin, pikniğe katılmak isteyenlerin Esenler Toplumsal İletişim Merkezi ‘nin (ESTİM) 444 00 73 numaralı telefonuna kayıt yaptırmalarını istedi.

Diğer Haberler