Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Aralık 2017

ABONE OL

Allah’ın Nimetleri Bize Emanet

"Gönül Sohbetleri"nde konuşan Sultanahmet Camii emekli İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu, "Allah'ın yarattığı atmosferin mevcut düzen içerisindeki yapısını tehdit eden gelişmeler insan eliyle oluyor. Bu nimetler bize emanettir, emanetin ise korunması gerekir" dedi.

“Gönül Sohbetleri”nde konuşan Sultanahmet Camii emekli İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu, “Allah’ın yarattığı atmosferin mevcut düzen içerisindeki yapısını tehdit eden gelişmeler insan eliyle oluyor. Bu nimetler bize emanettir, emanetin ise korunması gerekir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Gönül Sohbetleri”nde Sultanahmet Camii emekli İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüs Camii’nde cemaat ile bir araya geldi. Hatipoğlu, Allah’ın nimetlerinden bahsederek, atmosferin temiz tutulmasının İslâmi boyutunu anlattı.

EMANETİ KORUYALIM

İslâm’da tüm nimetleri korumanın öneminden söz eden Emrullah Hatipoğlu özetle şöyle konuştu:

“Bir yabancı mantığıyla düşündüğümüz zaman, biz namaz kılarken ‘Bunlar neden yatıp kalkıyorlar, antrenman mı yapıyorlar?’ derler. Biz ne yapıyoruz, Yaradan’ın belirlediği kulluk görevini yerine getiriyoruz. İbadet kapsamı çok geniş bir kavram, içine girmeyecek hiçbir şey yoktur, yeter ki yapılan şey Allah’ın emirlerine uygun olsun ve yaratılana faydalı olsun. İnsan veya hayvan, eşya, biz yaşamak için neye muhtaçsak bunların hepsinin korunması bizim görevimizdir. Nefes almadan yaşayan insan var mı, kirli hava olursa biz ne kadar nefes alabiliriz, o bizim sağlığımızı bozmaz mı, hayatta kalışımızı etkilemez mi, işte bunun gibi hayatta kalmamızı sağlayan ne varsa her birinin hakkıyla korunması gerekir. Allah’ın yarattığı atmosferin mevcut düzen içindeki yapısını tehdit eden gelişmeler insan eliyle olmuyor mu? Öyle sular var ki orda balık dahi yaşamıyor, çevreyi biz bozuyoruz. Ormanda yaşayanlara hayvanat diyoruz. Birisi bize onların ismiyle seslense hakaret kabul ederiz ama o hayvanların yaşadığı ormanlara giriyorsunuz, onların yaşadığı ormanda sizi rahatsız eden şeylerle mi karşılaşıyorsunuz, yoksa ormanda piknik yapmış insanların geride bıraktıklarını mı görüyorsunuz? Hangisi sizi daha çok rahatsız ediyor? Onların da bir hayatı var, onlar da yiyor ve içiyor ama insan eli değdiği zaman orası bozuluyor. Atmosferi tehdit eden kirlilik boyutuna insan eliyle ulaşıyor bu tehlike. Peki tüm bu nimetler bize emanet değil mi, emanetin korunması gerekmez mi? Allah’ın bize emanet etiğini korumalıyız, emanete ihanet etmemeliyiz.”

Diğer Haberler