Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Aralık 2018

ABONE OL

Allah’ın En Muhteşem Eseri İnsandır

Esenler'de düzenlenen "İnsan ve Hayat Dersleri" seminerinde konuşan ESEV Genel Sanat Yönetmeni ve şair Abdülbaki Kömür, "Allah bir sanatçıdır. En muhteşem tablosu, en muhteşem eseri ise insandır" dedi.

Esenler’de düzenlenen “İnsan ve Hayat Dersleri” seminerinde konuşan ESEV Genel Sanat Yönetmeni ve şair Abdülbaki Kömür, “Allah bir sanatçıdır. En muhteşem tablosu, en muhteşem eseri ise insandır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Şeyh Edebali Kültür Sanat Sezonu’na özel olarak düzenlediği “İnsan ve Hayat Dersleri” semineri Esenler Kadın Doğum Hastanesi’nde gerçekleşti. Esenler Sanat Evi (ESEV) Genel Sanat Yönetmeni ve şair Abdülbaki Kömür’ün insan hayatı ve değerleri üzerine yaptığı konuşmalara katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

İSLÂM, BARIŞ VE GÜVENLİĞİN DİNİDİR

İnsanın hayattan beklentisinin barış, sağlık, huzur ve güvenlik gibi kavramlar olduğunu söyleyen Kömür, bunların sağlanmasının günümüz dünyasında zor olduğunu ifade ederek, “Realitede hepiniz şahitsiniz, dünyada bir varil petrol için insanların hayatını hiçe sayan bir emperyalist anlayış var. Allah, Hz. Adem ile başlayan süreçte barış, güvenlik ve sağlığın temini için din dediğimiz bir kural bütünü gönderdi peygamberleri aracılığıyla. İslâm da diğer dinler gibi peygamberler aracılığıyla bize indirilmiştir. İslâm kelimesi selâmet kökünden gelir. Aslında biz birisine ‘Selâmun Aleyküm’ dediğimizde Allah’ın esenliği, barışı, huzuru sizin üzerinizde olsun diyoruz. İnsanın hayattan beklediği şeylerin bütünü ‘Selâmun Aleyküm’de vücut buluyor. İslâm dini barışın ve güvenliğin dinidir ama bugün maalesef birçok terör örgütüyle, şiddetle yan yana zikredilmekte” şeklinde konuştu.

İNSANI SEVMEYEN ALLAH’I SEVEMEZ

Allah (c.c)’ın bir sanatçı olduğunu ve insanın Allah’ın en muhteşem tablosu, en muhteşem eseri olduğuna değinen Kömür, “Hangi dinden, hangi inanıştan olursa olsun biz insanı sevmeliyiz. İnsanı sevdikten sonra eşimizi dostumuzu akrabalarımız seveceğiz. Sonra Peygamber Efendimiz’i ve en sonunda ise Allah’ı seveceğiz. Neden en son Allah’ı seviyoruz çünkü insanları sevmeden Allah’ı sevmenin imkânı yok” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUKLUĞUNU YAŞAMAYAN HAYATINI YAŞAMAMIŞTIR

İnsanın hayatı dolu dolu yaşayabilmesinin mümkün olduğunu fakat bunun bir şarta bağlı olduğunu belirten Kömür şunları aktardı:

“İnsan hayatını yaşlılık, yetişkinlik ve çocukluk olarak üç bölüme ayırırsak eğer, yaşlılık için birtakım hastalıklar ve sağlık sorunlarıyla uğraşılan zaman dilimi diyebiliriz. Yetişkinlikte de herkes hayat standardını yüksek tutmak için sürekli çalışmak zorundadır. Geriye hayatınızı dolu dolu yaşadığınızı ifade edebileceğiniz tek zaman dilimi kalır, o da çocukluktur. Eğer kişi çocukluğunu dolu dolu yaşayamadıysa hayatı dolu dolu yaşamış saymayız. Onun için çocuklarınızın hayatlarını dolu dolu yaşamalarını sağlayın. Eğer çocuğunuzun hayatını anlamlı kılmak isterseniz, çocuklarınızı asla incitmemeniz gerekir. “

Diğer Haberler