Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Şubat 2019

ABONE OL

Alışverişte Göz Temasına Dikkat!

"İnsan İlişkilerinde Beden Dili" seminerinde konuşan Gazeteci-Yazar Hüseyin Öztürk, "Satış elemanları alışverişte sizi etki altına almak için gözlerini kullanıyorlar. Aslında bizlere alacağımız değil, almayacağımız ürünleri satıyorlar" dedi.

“İnsan İlişkilerinde Beden Dili” seminerinde konuşan Gazeteci-Yazar Hüseyin Öztürk, “Satış elemanları alışverişte sizi etki altına almak için gözlerini kullanıyorlar. Aslında bizlere alacağımız değil, almayacağımız ürünleri satıyorlar” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İnsan İlişkilerinde Beden Dili” semineri Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci-Yazar Hüseyin Öztürk’ün alışveriş yaparken kullanılması gereken beden dili üzerine konuşma yaptığı seminere vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

GÖZLE VE SÖZLE İKNA EDEBİLİRLER

Göz temasının insan etkileşiminde son derece önemli bir araç olduğunu aktaran Hüseyin Öztürk, “Satış elemanları alışverişte sizi etki altına almak için gözlerini kullanıyorlar. Kullandıkları beden dilleri, özellikle de bakışları ile bize tercih hakkı bırakmıyorlar. Böylece alışverişte ne alacağımızı belirleyebiliyorlar. Alacağımız ürüne, ister elektronik eşya ister kıyafet olsun öncelikle bizim inanmamız lazım. Eğer ürüne dair tereddütlerimiz varsa, satıcılar beden dillerini kullanarak bizi başka bir ürün almaya ikna edebilirler. Aslında bizlere alacağımız değil, almayacağımız ürünleri satıyorlar” şeklinde konuştu.

Satış danışmanlarının bir diğer ikna yönteminin de güzel söz olduğunu belirten Öztürk, “Alışveriş yaparken yardım istediğiniz satış elemanı ürünü tanıtırken sözleri ardı ardına kullanıyorsa, o sizi ikna etmek için değil kendini ikna etmek için konuşuyordur. Siz de onun kendini ispat ettiğine inandığınız için ürünü almaya ikna oluyorsunuz. Yani sözü güzel kullandıkları için ikna kabiliyetlerine aldanıyoruz ve biz de ikna oluyoruz. Alışveriş yaparken duygumuzu, düşüncemizi, gözümüzü, kulağımızı, yani kendimizi kontrol altında tutabilmeliyiz” dedi.

KREDİ KARTI BEDAVA ALGISI OLUŞTURUYOR

Kredi kartıyla alışveriş yapmanın kişiyi sorumsuzlaştırdığını söyleyen Öztürk, “Bir şey satın alırken para vermediğimizde sanki borcu başkası ödeyecekmiş gibi davranıyoruz. Alışverişte nakit parayı kredi kartıyla alışveriş yaparkenki kadar kolay harcayamazsınız. Kredi kartlarının borçlarının ödenmemesinin sebebi kişilerin kendilerini kontrol edememeleri, alışverişteki insanların beden dillerine aldanmaları ve kolay harcama yapmalarıdır. Kredi kartları evlerimizdeki huzursuz makinelerdir. Alışveriş yapmayın demiyorum, ihtiyacınızı belirleyin ve bu doğrultuda alışveriş yapın. Önünüze gelen her şeyi almaktansa ihtiyacınız olanları almaya yönelin” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler