Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Mayıs 2021

ABONE OL

AKŞEMSEDDİN’DEN FATİH SULTAN MEHMED’E MEKTUP

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Şehir Ekranı TV’de yayınlanan Sin programında ‘İstanbul’un Fethi’ özel yayınıyla izleyiciyle buluştu.

Esenler Belediyesi’nin yayın organı Şehir Ekranı TV’de her hafta izleyiciyle buluşan Sin, bu bölümde İstanbul’un Fethi’ni konu aldı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın geçmişin izlerini anlattığı; hikâyeler, anektodlar ve biyografileri izleyiciyle buluşturduğu programda bu kez Akşemseddin’in Fatih Sultan Mehmed Han’a yazdığı mektubuna ışık tutuldu.

TARİHTE İZ BIRAKTI

Tarihte iz bırakan pek çok mektubun bulunduğunu belirten Dr. Coşkun Yılmaz, “Bu mektuplardan en önemlisi de Akşemseddin’in 21 yaşındaki genç sultana yazdığı mektuptur” diyerek şunları anlattı:

“Fethin en büyük savunucusu, fetih taraftarlarını destekleyen ve kuşatmaya sonuna kadar destek veren Akşemseddin, bir mektup yazarak tarih sayfasındaki yerini aldı. Bugün Topkapı Sarayı’nda bulunan o ünlü mektubun muhtevası, üslubu, tarzı ve etkisi ayrıca ele alınmalı ve değerlendirilmelidir” ifadelerini kullanarak mektuba ilişkin bilgiler paylaştı.

 

 

Diğer Haberler