Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Nisan 2018

ABONE OL

AKILLI KENT İÇİN ‘GÜVENLİ ŞEHİR’

Dünya Akıllı Şehirler Kongresi'nde düzenlenen ‘Sürdürülebilir Şehir Politikaları' panelinde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Güvenli Şehir" projesiyle güvenli okul, park, sokak ve iş yerlerine sahip olduklarını ve ilçedeki suç oranını düşürdüklerini söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ‘World Cities Congress’ (Dünya Akıllı Şehirler Kongresi) kongresinde düzenlenen UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya) ‘Sürdürülebilir Şehir Politikaları’ panelinde bir sunum yaptı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE AKILLI KENT İÇİN TEMEL HEDEFLER

Sürdürülebilirlik ve akıllı kent kavramlarının nasıl ortaya koyulacağına dair fikirlerini aktaran Başkan Göksu şunları söyledi:

“Sürdürülebilirliği bir şehrin yaşamında, hayatın hangi alanında bir iş yapıyorsanız, bunu yeni gelişim ve değişimlerle besleyip eskinin üzerine inşa etmek olarak tanımlıyorum. Akıllı şehri ise bir şehirde hayatın tüm boyutlarının sayısallaştırılması olarak görüyorum. Bu açıdan bir şehri yönetirken sürdürülebilirliği sağlamak için; yönetim, ekonomik, sosyal, üretim ve teknolojik sistemler üzerinden inşa edersek şehrin tüm alanlarını kuşatmış oluruz. Akıllı kent tasarımını ise; ekonomi, çevre, toplum, teknoloji, yaşam, sağlık, yönetim, ulaşım, güvenlik temel bileşenlerini kullanarak, çevre sürdürülebilirliği, yaşam kalitesi, katılımcılık, bilgi ve entelektüel sermayenin toplanması hedefleriyle ortaya koymalıyız.”

‘GÜVENLİ ŞEHİR’ İLE SUÇ ORANI DÜŞTÜ

Esenler Belediyesi’nin akıllı ve güvenli şehir projeleri kapsamında yaptığı çalışmalara değinen Göksu, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Esenler Belediyesi olarak akıllı şehir teknolojisinde ilk olarak yoğunlaştığımız alan, ‘Güvenli Şehir’ projemiz. Bu çerçevede yoğun bir çalışma içine girdik. Esenler ‘esenlik’ demek, adımız gibi olmalıyız. Bu projeyle ilçemizi donattığımız güvenlik kameralarıyla güvenli okul, park, sokak ve iş yerlerine sahibiz. Okullarımızda ve parklarımızda kamera sisteminde iyi bir noktaya geldik. İlçemizin tüm sokak ve iş yerlerinde de aynı sistemi hayata geçireceğiz. Kurduğumuz bu sistemle sadece suçluyu takip etmiyoruz, sokağın sosyal yaşamını da içine alan entegre bir sistem kuruyoruz. Trafik, şehir genel düzeni ve asayiş izleme çalışması yapıyoruz. 2009 yılından bugüne Esenler, suç ve suç işleme oranlarında İstanbul’daki ilçeler arasında ilk 3’teyken şu anda 39 ilçe arasında 30’uncu sırada yer alıyor. Bu oranı daha da düşüreceğiz inşallah.”

HAYAT KOLAYLAŞTIRAN PROJELERİ ANLATTI

Göksu, Esenler’de bilgi ve yönetim sistemlerinin kontrol edilebilirliğini kolaylaştıran, ilçenin akıllı ve güvenli bir şehir olması yolunda hayata geçirilen ve hazırlanma aşamasındaki”Güvenli Şehir”, “Ruhsatta Akıllı Sistem (RASİS)”, “ESMATİK”, “Kültür Kart”, “Hayat Butonu”, “Akıllı Bilgi Yönetim Sistemi (ESAYBİS)”, “Yapay Zeka ESTİM” ve “Yeni Esenler” projelerini de kısaca anlattı.

Göksu konuşmasının ardından, Esenler Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün projelerinin de yer aldığı, yurt içinden ve yurt dışından uluslararası ölçekli birçok firma ve kurumun “Akıllı ve Güvenli Şehir” için geliştirdiği projelerin anlatıldığı stantları gezdi.

Diğer Haberler