Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Mayıs 2013

ABONE OL

Akil İnsanlar Çözüm Sürecini Değerlendirdi

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda; Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti’nden Genel Sekreter Yakup Levent Korkut ve Mustafa Armağan çözüm süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda; Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti’nden Genel Sekreter Yakup Levent Korkut ve Mustafa Armağan çözüm süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bitlis Dernekleri Federasyonu (BİDEF) tarafından düzenlenen Çözüm Süreci toplantısı Esenler Belediyesi  Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bitlis Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıya; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, Bitlis Dernekleri Federasyonu (BİDEF) Başkanı H. Kerem Koçyiğit, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, Başkan Danışmanı Abdullah Aksu ve Bitlisli derneklerin temsilcileri katıldı.Toplantıda konuşan Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti’nden Genel Sekreter Yakup Levent Korkut ile Mustafa Armağan ve çözüm süreci’nin tüm ayrıntılarını masaya yatırdı.

 

Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti Genel Sekreteri Yakup Levent Korkut, çözüm süreci kapsamında oluşturulan ve barış sürecinde aktif rol oynayan Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyetinin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Amaçlarının toplumdaki düşünceleri derleyerek, bunları raporlaştırmaya çalışmak olduğunu belirten Korkut, “Toplumdaki bir çok kesimin düşüncesine ilişkin bir kanıt elde ettik, amacımız, sadece süreci destekleyen değil, desteklemeyenlerin de görüşlerini almak. Yapılan toplantılara herkesin gelme hakkı var.  Eğer bu toplantılara gelmek isteyenler için bir engelleme olursa  kendimiz de  karşı çıkarız” diye konuştu. Toplumun bütün kesimlerinin söz söyleme hakkına sahip olduklarını dile getiren Korkut, “Farklı siyasi düşüncelere sahip insanlarız. Çözüm fikri nasıl ileriye götürülecektir bununla ilgili farklı görüşlerimiz var” dedi.

İNSANLARI İKNA ETMEK GİBİ BİR MİSYONUMUZ YOK

Akil insan tanımlamasını böyle bir süreçte çok uygun bulmadıklarını ifade eden Korkut, “Biz kendimizi daha çok diyalog oluşturucu bir grup olarak görüyoruz. Süreç başında belki çok iyi tanıtılamadı. Bu yüzden de farklı anlayışlar ortaya çıktı. Bizim insanları ikna etmek gibi bir misyonumuz yok. 62 kişi olarak çok farklı anlayışlara sahip insanlarız. Dolayısıyla bu görevi kabul etmemizin temel nedeni, çözüm sürecini destekliyor olmamızdır. Çözüm fikri nasıl ileriye götürülecektir, hangi düzenlemelerden geçilecektir, bu boyutlarıyla ilgili her birimizin farklı görüşleri var. İşte bu toplantılardaki görüşleri de toplayarak aslında zengin bir derlemeye ulaşacağımızı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Sürecin önemli bir boyutunun çatışmaların akil insanlar heyetinden başarıyla bitirilmesi olduğunu belirten Korkut , “Bu iki sürecin de sonunda ulaşılacak sosyal entegrasyon aşamasıdır. Bu süreçte de bir daha çatışma ortamı yaşanmaması adına yapılması gerekir” dedi. Anayasa çalışmalarına değinen Korkut, 40 civarında maddede uzlaşma sağlandığını, ancak önemli konuları da içeren maddelerde uzlaşma sağlanamadığını kaydetti. Korkut, sürece katkıları açısından bütün siyasi partilerin önemi olduğunu düşündüklerini belirtti.

YENİ BİR DÖNEME İHTİYAÇ VAR

 Toplantıda konuşan Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyetinden Mustafa Armağan da  ortak değerleri oluşturacak yeni bir döneme ihtiyaç olduğuna inandığını belirterek, bunun için ilk şartın silahların susması olduğunu, ancak bunun yeterli olmayacağını dile getirdi. Armağan, silahların susması ardından bir daha böyle süreçler yaşanmamasına ilişkin adımların atılacağı bir sürecin başlatılması ve buna devam edilmesinin en büyük amaçları olduğunu söyledi.”Bu süreç tarihi bir fırsattır” diyen Armağan, “Büyük Türkiye’yi oluşturmak, vücuda getirmek için bu çabayı devam ettirmek ve insanlara moral kazandırmak gerektiğine inanıyoruz.  Bu inanç içinde görevimizin de ikna etmek olduğunu inanıyorum. Sadece tebliğ ile yükümlü olabiliriz ama farklılıkları görerek, onlara konuşma imkânı vererek olgunlaşacağız. Ancak demokrasi böyle bir şey olur” dedi.

Toplantı, dinleyicilerin sorularının cevaplandırmasının ardından sona erdi.

 

Diğer Haberler