Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Mart 2018

ABONE OL

Akif’in Torunu Dedesinin Ölümünü Anlattı

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesinin cenazesini üniversite öğrencilerinin omuzlarında taşıdığını hatırlatarak, "Dedem, çok sevdiği Asım'ların sırtında gittiği mezarlıkta şehitlerin yanında, iki dostunun arasında gömülüdür" dedi.

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, dedesinin cenazesini üniversite öğrencilerinin omuzlarında taşıdığını hatırlatarak, “Dedem, çok sevdiği Asım’ların sırtında gittiği mezarlıkta şehitlerin yanında, iki dostunun arasında gömülüdür” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarih Sohbetleri”nde İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerli öğrencilerle bir araya geldi.

Argon, dedesi Mehmet Akif Ersoy’un ölümünü ve nasıl gömüldüğünü şu ifadelerle anlattı:

“Dedem, hastalığı devam ederken İstanbul’a gelir ve 27 Aralık’ta vefat eder. Hastalığında yanında çok kadim dostları ve ailesi vardır. Teyzemler dinlenmek üzere ayrıldıkları sırada dedem vefat eder. Aile cenazesine yetişene kadar Beyazıt’a götürülür bir arabayla. Beyazıt’ta kimsesizler gibi gömülmek üzereyken, İstanbul Üniversitesi talebeleri bu cenaze kimin diye bakarlar ve dedemin ismini görünce herkese haber verirler. Cenazenin üzerine bir Türk Bayrağı örtülür ve öğrencilerin omuzlarında Edirnekapı Mezarlığı’na götürülür. İstiklal Marşı’yla gömülür. Cenazesine devlet yetkililerinden kimse gitmemiştir. Bana soruyorlar, ‘O zamanki hükümete kırgın mısınız?’ diye. Hayır, kırgın değilim. Dedem övülmekten hoşlanmayan, alkışı sevmeyen bir insandı. Sessiz olmayı severdi, istediği gibi Asım’ların sırtında gitti. Edirnekapı’da şehitlerin arasında ve iki dostunun yanında yatıyor. İstiklal Marşı’yla gömüldü ve o çok sevdiği , simge haline getirdiği Asım’ların sırtında gittiği için mutlaka mutlu gitmiştir. Böyle bir dedem olduğu için ne mutlu bize diyorum.”

Diğer Haberler