Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Kasım 2017

ABONE OL

Akif’in Torunu ‘çanakkale Şehitlerine’yi Anlattı

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Esenlerli öğrencilere, dedesinin "Çanakkale Şehitlerine" şiirini yazma hikâyesini anlattı.

İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Esenlerli öğrencilere, dedesinin “Çanakkale Şehitlerine” şiirini yazma hikâyesini anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarih Sohbetleri”nde İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerli öğrencilerle bir araya geldi.

ALLAH’IM BU ŞİİRİ YAZMADAN CANIMI ALMA

Argon, dedesi Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirini yazma hikâyesini şu ifadelerle anlattı: “1915 yılında resmi bir görevle Berlin’de bulunan dedemin aklı fikri Çanakkale’deydi. Çanakkale Savaşı başladığı zaman orada bulunmamasına rağmen Çanakkale’yi yaşamıştır. ‘Çanakkale Savaşı’nı kazandık’ haberi geldiğinde ağlamış, sabaha kadar namaz kılmış ve ‘Allah’ım bu şiiri yazmadan canımı alma’ diye dua etmiştir. ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiiri böyle ortaya çıkmıştır. Daha sonra Çanakkale’ye gidip orada şiir yazanlar olsa da, asla böyle bir şiir yazılamamıştır.”

Diğer Haberler