Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Aralık 2017

ABONE OL

Akif’in Şiirlerini Çizerek Anlattılar

Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinin çizgilerle anlatıldığı "Mehmet Akif'in Çizgisi" adlı karikatür sergisi, Esenler'de sanatseverlerle buluştu.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin çizgilerle anlatıldığı “Mehmet Akif’in Çizgisi” adlı karikatür sergisi, Esenler’de sanatseverlerle buluştu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün, İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 81. yıldönümünde gerçekleştirdiği “Mehmet Akif’in Çizgisi” adlı karikatür sergisi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Serginin açılış programına; AK PartiİstanbulMilletvekiliAhmet Hamdi Çamlı, İstanbulVali YardımcısıAhmet HamdiUsta, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı ile sergide eserleri yer alan karikatüristler ve sanatseverler katıldı.

DÜNYADA BİR İLK

Programın açılış konuşmasını yapan Küratör Demirhan Kadıoğlu, “Akif’in şiirlerinden karikatür çizmek zordur. Dünyada bir ilk gerçekleştirildi bu çalışmayla. Sanatçı arkadaşlarımız satırlardan gönüllere bir yol çizdiler” dedi.

YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR DİL

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz serginin önemine dikkat çekerek “Hayatımda ilk kez Akif’i ve Safahat’ını çizgiyle göreceğim. Bu çalışma yeni bir çağ, yeni bir dil, yeni bir anlatım modeli oluşturuyor” diye konuştu.

AKİF’İN SATIRLARINI GÖNÜLLERE İŞLEDİK

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,Mehmet Akif Ersoy’un kendi inancını, kahramanlarını büyütmeyi ezelden beri bilen bir şair olduğunu vurgulayarak, “MehmetAkif Ersoy’u anmak bizler için hem vicdani hem de tarihi bir görev ve boynumuzun borcudur. Bu borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebilmek için milli şairimizi gelecek nesillere, Asım’ın nesline daha da güzel bir şekilde anlatabilmek için Akif’in satırlarını yüreklere çizgilerle işleyelim istedik ve 19 kalem erbabı karikatür sanatçımızı bir araya getirerek, önemli bir çalışmanın altına hep birlikte imza attık” ifadelerini kullandı.

BU ESERLERİ GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN ŞANSLIYIZ

İstanbulVali YardımcısıAhmet HamdiUsta ise “Şanslı insanlarız çünkü bir ilke şahitlik ediyoruz. Nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi göstermesi sebebiyle böyle çalışmalar çok önemli” dedi.

BU SERGİ BİR RUHU VE MANAYI ANLATIYOR

AK PartiİstanbulMilletvekiliAhmet Hamdi Çamlı, milli şairin okumakla bitmeyeceğini belirterek, “Bugün burada bir ruhu, bir manayı anlamak ve Akif’in şiirlerine karikatür ruhuyla bakmak için toplandık. Milli şairimizi ne kadar okursanız okuyun bitmeyecek bir şairdir” şeklinde konuştu.

ENGELLİ KARİKATÜRİSTTEN AKİF PORTRESİ

Konuşmaların ardından protokol üyeleri serginin açılış kurdelesini kesti ve sergiyi gezdiler. Sanatseverler, eserlerin sahiplerinden hikayesini de dinlediler. Program esnasında, kolları olmayan engelli karikatürist Yusuf Akgün de Akif’in portresini ağzıyla çizdi. Akgün’ün çizimi sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

ŞİİRLER ÇİZGİYLE ANLATILDI

İstiklal Marşı’nın yazarı, milli şairMehmet Akif Ersoy’un vefatının 81. yılında gerçekleştirilen “Mehmet Akif’in Çizgisi” adlı karikatür sergisinde, 19 karikatürist, Akif’in şiirlerini çizgilerle anlattı. İstiklâl Marşı satırlarından Çanakkale’ye, Bülbül şiirinden Mahalle Kahvesi’ne kadar Akif’in birçok şiiri usta çizerlerin yorumuyla tuvale yansıdı.

8 OCAK’A KADAR ZİYARETE AÇIK

Satırlarda gizlenen dünyayı bugünkü kuşaklara anlatmak amacıyla yola çıkanAhmet Altay, Ahmet Çakıl, Abdulbaki Kömür, DemirhanKadıoğlu,DağıstanÇetinkaya, Mikail Çiftçi,Hasan Aycın,Turgut Yılmaz,İsmail Özen, Halimenur Sevim, Nedim Polatoğlu,Kemal Güler,Murat Sevinç,Ahmet Ercan,İbrahim Sarı, Muammer Bulut, Aybüke Büşra Mumcu, Necmettin Çanak ve Yusuf Akgün, Mehmet Akif’in şiirlerini 46 eserle tuvale yansıttı. Sergi, 8 Ocak’a kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Diğer Haberler