Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 31 Ekim 2011

ABONE OL

Akif Geleceğimizin Mimarı

“M. Akif Ersoy’u anma ve anlama” gecesinde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Akif bu topraklar için, hepimiz için okunulması gereken dünün adamı değil, geleceğinin inşasının mimarıdır” dedi.

 “M. Akif Ersoy’u anma ve anlama” gecesinde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  “Akif bu topraklar için, hepimiz için okunulması gereken dünün adamı değil, geleceğinin inşasının mimarıdır” dedi.

Milli Şairimiz M. Akif Ersoy, AK Parti Esenler Teşkilatı Sosyal İşler Birim Başkanlığı tarafından düzenlenen bir törenle anıldı. “M. Akif Ersoy’u anma ve anlama” programı Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Engin Güvenç, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ve çok sayıda partili katıldı. M. Akif Ersoy’u gelecek nesle anlatmak ve onu anmak için düzenlenen programda Akif’in şiirleri partililer tarafından coşkuyla okundu. M. Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’un onur konuğu olarak katıldığı gecede, duygu ve coşku dolu anlar yaşandı.

MEMLEKETİMİZİN EN KUTSALLARINDAN

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, M. Akif Ersoy’un bu memleketin en kutsallarının en başında gelenlerinden biri olduğunu söyledi. Özkan, “Başkanımızla konuşurken bugün M. Akif Ersoy’un ölüm ya da doğum günü mü diye sordu. Ben de düşündüm ve insanları ölüm gününde veya doğum gününde hatırladığımızı anladım. Ama M. Akif gibi şahsiyetlerin her ay, her hafta, anılması gerekiyor” dedi.Gençlerin popüler kültürde bazen futbolcuları ya da sanatçıları rol model aldığını belirten Özkan, “Maalesef M. Akif Ersoy’u ön plana çıkaramıyoruz. M. Akif sadece bir şair değildi. M. Akif denildiğinde ben komplike bir insan anlıyorum. Yazarlığı olan, veteriner hekimliği olan, pehlivanlığı olan, düşünürlüğü olan, milletvekilliği olan… Topladığınız zaman savaşçı bir insan görüyorsunuz. Osmanlı’da, Kurtuluş Savaşı’nda devlet ona ne zaman bir görev verse onu yerine getiriyordu. Gittiği hiçbir yerde devletin tek kuruşunu harcamayan bir şahsiyetti” şeklinde konuştu.

DEĞERLERİMİZİ YENİ NESLE AKTARMALIYIZ

AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Engin Güvenç de M. Akif Ersoy’u anlatmak için söylenecek çok sözün olduğunu belirterek; “Onun için söylenecek en güzel sıfatların şu olduğuna inanıyorum. O  bir alimdir, o bir milletvekilidir, o bir şairdir ve o imanlı, mücadeleci, ümmetin meselesi dert edinen bir aydındır. O gericiliğe, cahilliğe ve içimizde kapalı kalmamıza şiddetle karşıdır. Bazı kesimler onu eleştirmiştir, batıcı olarak telaffuz edilmiştir. M. Akif Ersoy ilericidir ancak, hiçbir zaman özümüzden kopmamamızı söylemiştir. Bize düşen ise Akif gibi değerlerimizi yeni nesle iyi aktarmaktır.  Çok değerli Belediye Başkanımız (Anadolu’yu Mayalayanlar) projesiyle Ramazan ayında birtakım aktiviteler düzenlemişti. Ben bu manada Akif’i anmak ve tanıtmak adına bu geceyi düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

HER GÖRDÜĞÜMDE DUA EDERİM

Güvenç’in ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Mehmet Akif Ersoy deyince içinde farklı bir heyecanın uyandığını söyleyerek sözlerine başladı. “Mehmet Akif’in yüzüne baktığımda her bir kırışığının, bu topraklardaki heyecanı hissetmeye çalışan ve nedendir bilmediğim, M. Akif’in her yaptığının ve her söylediğinin doğru olduğunu inanan bir heyecanı taşırım” diyen Göksu, M. Akif Ersoy’un resmini her gördüğünde dua ettiğini belirtti.

BU TOPRAKLARIN HER BİR KARIŞINDA ŞEHİT KANI VAR

Göksu konuşmasına şöyle devam etti: “Kendi kendime hep şu soruyu sorarım; (Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak ) diyen Akif değil de başka biri olsaydı bu kadar heyecanlanır mıydım? Çünkü Akif dediğinizde Batılılaştırılmaya çalışılan bir ülkede hep Anadolu diyen, Anadolu insanın sesini haykırmayı bile ve bu insanlara Necip Fazıl’ın tabiriyle (Durun kalabalıklar bu gittiğiniz yol yanlış bir yol, esas gitmeniz gereken yol şu mısralarda kendisini bulan -Bastığınız yeri toprak diyerek geçme tanı. Düşün altında yatan binlerce kefensiz yatanı – diyen), bu toprakların bedava kazanılmadığını bu torakların üstünde batı hegemonyasının değil, Anadolu mayasının, Anadolu ışığının bulunması var olmasını haykıran büyük bir gönül eridir benim için. Akif hepimiz için okunulması gereken dünün adamı değil, geleceğinin inşasının mimarıdır bu topraklar için. Bu yüzden anneler ve babalar Akif’i okurken çocuğunun geleceğini okumalıdır. Biz de çocuğumuza şunu demek zorundayız, ‘Bu topraklar var ya bu topraklar bedava gelen topraklar değil, her bir karışında bir şehidin kanı olan gözyaşı olan topraklar’ demeliyiz.  Bu topraklarda salyangoz satmak isteyenler salyangoz satamayacaklar. Bu toprakların geleceğini başka bir yerlere monte etmek isteyenler monte edemeyeceklerdir. Çünkü bu ülkenin Mehmet Akifleri var. Koştuğu zaman, çalıştığı zaman yorulmayan, sustuğunda sükûnetinde büyük bir medeniyet izi taşıyan Akiflerimizin olduğu bu ülkede kimse bu topraklarla ilgili hesaplar yapmasın.”

AKİF’İN ÖZLEDİĞİ NESLİ OLUŞTURMAK İÇİN

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ise; “ TBMM’de Burdur Milletvekili olarak görev yapan Milli Şairimizin çok iyi anlaşılması gerektiğine inanıyoruz. Bugün Mehmet Akif’i çok iyi anlayan bir lider, bu ülkeyi yönetiyor. Başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları olarak, Akif’in istediği yolda ilerliyoruz. 444 kod adıyla anılan yeni eğitim sistemimizde onu anlama yolunda çok önemli adımlar atıldı. Akif’in özlediği nesli oluşturmak için, dik duran ama diklenmeyen, inancı tam, tekrar dünyada lider ülke olmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.Programda ayrıca AK Parti Esenler İlçe Başkanlığı sosyal İşler Birimi, sağlık sorunları yüzünden Esenler’e gelemeyen Mehmet Akif Ersoy’un torunu 85 yaşındaki Ferda Argon’u ziyaret videosu ekranlarda gösterildi.

ESENLER EN GÜZELİNİ YAPTI

Mehmet Akif Ersoy’un diğer torunu Selma Argon ise katılımcılara küçük bir konferans verdi. Dedesini hiç görmediği için üzgün olduğunu ama Akif’i annesinin anlattıkları, okudukları ile tanıdığını ifade etti. Resmini gördüğünde gözlerini alamadığını belirten Argon, onu bir filozof olarak niteledi. Safahat kitabıyla bir belgesel yazdığını anlatan Argon, gençlere bol bol çalışmasını istedi. Dedesinin en sevdiği özelliğinden birinin dürüstlük olduğunu söyleyen Argon, “Herkes onun veterinerliğini, pehlivanlığını, şairliğini vekilliğini konuşur. Ama bunların yanı sıra, dürüst, imanlı Allah’a ve peygambere aşık bir insandı” dedi. Selma Argon, Çanakkale Savaşı zamanında şimdi ki ismiyle Milli İstihbarat Teşkilatı’nda M. Akif Ersoy’un Necid çöllerinde görevlendirildiğini ve dedesinin Çanakkale Zaferi haberini aldığında sabaha kadar hıçkıra hıçkıra ağladığını ve Çanakkale Şehitleri şiirinin ilk mısralarını yazdığını kaydetti. Argon konuşmasını dedesi M. Akif Ersoy’un ablasına yazdığı ilk çocuk şiiri olan “Ferda Kadın” adlı şiirini okuyarak tamamladı. Türkiye’nin her yerinde, üniversitelere giderek programlara katıldığını ifade eden Argon, “Esenler’in bugün yaptığı program çok güzel oldu” dedi.Konuşmaların ardından program, AK Parti Esenler ilçe Teşkilatı mensuplarının M.Akif Ersoy şiirleri okumasıyla devam etti.  M. Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı anları konu alan tiyatral gösteri, katılımcılar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, M. Akif Ersoy’un Safahat isimli kitabını tüm katılımcılara hediye olarak dağıttı.  Program M. Akif Ersoy’un torunu Selma Argon ile çektirilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.  

Diğer Haberler