Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mayıs 2013

ABONE OL

Akademi’nin Son Dersi Göksu’dan

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği Siyaset Akademesi’nin son dersinde deneyimlerini paylaştı.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği Siyaset Akademesi’nin son dersinde deneyimlerini paylaştı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi’nin son dersini Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu verdi. Göksu, daha çok şehir bilimi üzerinde durdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mecidiyeköy Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Siyaset Akademisi’ne yaklaşık yüz kişi katıldı. Siyaset Akademisi’nin son dersinde, teknik bilgilere takılı kalmadan bir şehir felsefesi üzerinden yaşadığı tecrübeleri aktaran Başkan Göksu,  “Esenler Belediyesi şu andaki popülaritesini, en çok kentsel dönüşümdeki başarılardan kazanmıştır. Ancak ben bunlara pek girmeden, sizlere deneyim paylaşımı alanında tecrübelerimi aktaracağım” diyerek sözlerine başladı.

ŞEHRİN İÇİNDE YAŞANILIREsenler’in 30 yıllık bir mazisi olduğunu söyleyen Göksu, 30 yıllık bir ilçeyi yenilemeye çalıştıklarını belirtti.  Esenler’in dönüşümü için 12 katrilyon gerektğine dikkat çeken Göksu, “Kim ki şehir hakkında bir tasarrufta bulunmak istiyorsa şu dört kelimeyi aklından çıkarmaması gerekiyor. Bunlar; idrak, inşa, ihya ve tevarüsdür. İdrak bir insanın kendisine sorması gereken temel sorudur. Ben nerede duruyorum? Yani idrak nerede durduğunuzu ve hangi şehri tasavvur ettiğinizin bilincidir. Şehir üzerinde yaşanılan değil içinde yaşanılan bir şehirdir. Eğer siz şehre sadece dışarıdan bakarsanız beton yığını görürsünüz. Eğer şehirleri yönetenler bu kavramları bilseydi şehirleri dönüştürmek zorunda kalmazdık” dedi.

ŞEHRİ İMAR, AHALİYİ ABADŞehirlerin bir akit üzerine kurulduğunu ifade eden Göksu, “Bir şehrin yollarına baktığınız kadar, yolda kalmışlarınıza, yoksullarınıza ve yetimlerinize de bakmak zorundasınız. Bunun için Fatih Sultan Muhammed Han’n yerel yöneticilere söylediği iki cümle var ki, bütün tanımları, kavramları bir kenara bırakın.’Şehri imar, ahaliyi abad edeceksiniz’ der. Neler yazarsanız yazın iki cümle her şeyi bitiriyor” dedi.

YETİMLER BİZİM UHDEMİZDE Esenler’de kimsenin, ‘ben açım, açıktayım’ ‘işsizim’ diyemeyeceğini belirten Göksu, “Gerek Esenler Kariyer Merkeziyle, gerekse düzenlediğimiz istihdam fuarımızla binlerce işsizi istihdam ettik. Fuarda firmalar 10 bin eleman arıyoruz bulabilir miyiz diye bana yakınıyorlardı. Esenler’de bütün yetimler bizim bakımımız altında, bizim uhdemizde. Her ay yetimler ile çeşitli etkinlikler yapılır, karınları doyurulur. Esenler’deki kimsesi olmayan yaşlılarımızın evlerine haftada bir gün gidilir, yemeği yapılır, bulaşıkları yıkanır ve kendi çocuğu gibi sohbet edilir” şeklinde konuştu. Göksu sözlerine katılım gösteren herkese teşekkür ederek son verdi.

Program, katılımcıların Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Diğer Haberler