Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2019

ABONE OL

Ailenizi Sosyal Medyaya Kurban Etmeyin!

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde konuşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, aile bireylerinin teknoloji ve sosyal medya bağımlılığından bir an önce kurtulmaması halinde yuvalarının yıkılabileceğini söyledi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde konuşan Aile Danışmanı Saliha Erdim, aile bireylerinin teknoloji ve sosyal medya bağımlılığından bir an önce kurtulmaması halinde yuvalarının yıkılabileceğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Huzurlu Aile Sohbetleri programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, teknolojinin ve sosyal medyanın aile üzerine etkilerinden bahsetti.

7/24 ÇALIŞMAK AİLEYİ ERTELEMEKTİR

Sürekli çalışmanın aile içindeki iletişimi kopardığını söyleyen Saliha Erdim, “Bir erkek danışanım, eşiyle birlikte terapiye geldi bana ve diyor ki, ‘Ben 7/24 çalışırım.’ Kim dedi size bu kadar çalışın diye? Eşiniz lüks istiyor olabilir ki istemiyor aslında, çocuklarınız şu özel okul, şu marka ayakkabı istiyor olabilir, aslında çocuklar bunu da istemiyor. Allah size’ Ey kullarım, ev alacak kadar çalışın, şu marka araba alacak kadar çalışın, yoksa sizden razı olmam’ mı diyor? Neden bu kadar yoğunuz, neden bu kadar hırslıyız? Eşiyle oturup konuşacak vakti olmuyor kişinin, ben çok yoğunum diyor. Bu kadar yoğun olmayın. İnsan olmanın gereği bu değil” şeklinde konuştu.

TELEVİZYONU ATIN, AİLENİZE VAKİT AYIRIN

Aile bireylerinin teknoloji ve sosyal medya bağımlılığından bir an önce kurtulması gerektiğini vurgulayan Erdim, şu uyarılarda bulundu:

“Anne, çocuğun eline telefon veriyor, işlerini hallediyor veya çocuğa eline telefon vererek yemek yediriyor. Çocuğunun karnını doyurduğu için doğru bir şey yaptığını düşünüyor fakat o kadar hatalı bir şey yapıyor ki. Eşler de teknoloji bağımlısı, gece vakti eve gelip, kalan vaktini de televizyon karşısında geçiren bir kişinin hayatı olmaz ki! Bu hayattan iyi bir şeyler çıkmaz. Bir eş eve erken gelecek, telefonlar uçak moduna alınacak ve bireyler birbirlerinin yüzüne bakacak. Sosyal medyadaki birilerinin paylaşımları, neler yapıp yapmadıkları bizi ilgilendirmesin. Görevimiz olmayan, bizi ilgilendirmeyen bir ton bilgi var, bunlardan uzak duralım. Televizyona, telefona yakın yaşadığı için kaç kişi daha ahlaklı oldu, kaç kişi daha imanlı, Allah’a daha yakın oldu, kaç kişi zamanını daha iyi kullandı? Bunun örneği yok. Biz insanlıktan çıkıyoruz ama farkında değiliz. Bir ailede ister kadın olalım ister erkek olalım bu kadar yoğun olmamalıyız. Bir yuva bunu kaldıramaz. Eşlerin baş başa yemek yemeğe, birbirlerinin gözlerinin içine bakmaya, sevgi paylaşmaya ihtiyaçları var. Bunları yapmaya vaktimiz yok, neden; çünkü vaktimizi telefona ve televizyona ayırıyoruz. Lütfen evlerinizden muhabbeti öldüren televizyonları atın, hiçbir işe yaramıyorlar. Ailenizdeki bireylere vakit ayırın.”

Diğer Haberler