Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Mayıs 2012

ABONE OL

Aile Okulu Halkımıza Işık Tutuyor

Esenler Belediyesi, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla “Aile Okulu Projesi”ni hayata geçirdi.

Esenler Belediyesi, geleceğin teminatı olan çocuklarımızın bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla “Aile Okulu Projesi”ni hayata geçirdi. Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından geçen yıl hayata geçirilen “Aile Okulu Projesi” kapsamında şu ana kadar ilçede bulunan ilköğretim okullarında toplam 99 seminer verildi. Proje kapsamında Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından ebeveynleri “Aile İçi İletişim” , “Ergenlik ” ,”Medya ve Çocuk” ve “Davranış Bozuklukları” gibi konularda bilinçlendirmek için düzenlenen seminerler,  son olarak Engin Can Güre ve Neyyir Turhan İlköğretim Okulları’nda gerçekleştirildi. Sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirebilmek amacıyla hayata geçirilen “Aile Okulu Projesi” ile ilgili konuşan Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Mustafa Uzun, proje kapsamında sunulan seminer ve danışmanlık hizmetlerinin halkımıza ışık tuttuğunu ve bu alandaki hizmetlerin devam edeceğini açıkladı. Yaşamın devamı için gerekli olan en önemli müessesenin aile olduğunu vurgulayan Dr. Uzun, toplumun daha sağlıklı olabilmesi için öncelikle psikolojik açıdan sağlıklı, kendine yetebilen, özgüveni yüksek, manevi değerleri gelişmiş bireyler yetiştirmek gerektiğini söyledi. Aile Okulu seminerlerinin daha aydın ve bilinçli ebeveynler olabilmek adına büyük katkı sağladığına dikkat çeken Uzun, ilçe halkına ebeveynlik yolunda gerekli olan donanımı kazandırabilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

DOĞRU KULLANILMAZSA FİZİKSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMİ ETKİLİYOR

“Aile Okulu Projesi” kapsamında Engin Can Güre ve Neyyir Turan İlk Öğretim Okulu’nda, “Medya ve Çocuk” konusunda seminer veren psikolog Yasin Eksen, günümüzde çok çeşitli haber alma organları olduğunu belirterek, özellikle televizyon ve internetin yanlış kullanıldığında çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinden bahsetti. Televizyon ve internetin çocuklar için vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Eksen, 0-2 yaş arasındaki çocukların ekranda gördüklerini birebir yaşamış gibi hissettiklerini açıkladı. Çok küçük yaştaki çocukları televizyon karşısına oturtmanın yanlış olduğunu söyleyen Eksen, televizyonun sakıncalarını ifade ederek televizyon sebebiyle çocuğun, gelişim sürecinde anne- babasıyla ilişkilerinin zayıfladığını ve okuldaki akademik başarısının düştüğünü ifade etti.

Televizyonda yayınlanan şiddet içerikli programlar nedeniyle çocukların şiddete karşı duyarsızlaşma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Eksen, çocukların televizyonda izleyeceği programların ne olacağına anne- babaların karar vermesi gerektiğini vurguladı. Eksen, iyi bir televizyon izleme alışkanlığı için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ebeveynlere ipuçları verdi.

Diğer Haberler