Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Mayıs 2021

ABONE OL

AİLE KAVRAMI OSMANLI’YA GÜÇ KAZANDIRDI

Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan Hayat Mektebi programının konuğu ilahiyatçı-yazar Ahmet Bulut, “Osmanlı Devleti’ni asırlar boyunca ayakta tutan en önemli unsur, güçlü aile bağlarıdır” dedi.

Saliha Erdim’in sunumuyla Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan Hayat Mektebi programının bu haftaki konuğu ilahiyatçı-yazar Ahmet Bulut oldu. Gençlere namazı sevdirmek için verdiği konferanslar ve TV programları ile tanınan Bulut, Erdim’in sorularını yanıtladı.

ANNEM HOCA OLMAMI İSTERDİ

Programda çocukluk yıllarında yaşadığı anıları anlatan Bulut,  “Annemin ‘Ya Rabbi! Benim oğlumu da televizyonlardaki hocalar gibi hoca yap” duası benim için çok önemlidir. Hala kulağımın bir köşesindedir. İlkokulu bitirdiğim 80 öncesi dönemde ülkedeki karışıklıklardan ötürü babam beni okula göndermek istememişti. O dönemlerde okula giden çocukların da dinden uzaklaştığını görünce babam, benim de anarşist olmamı istemediğini söyledi ve beni o sene okula göndermedi. Annem de okumamı çok istiyordu. Annemin duası ve araya koyduğu elçilerle babam beni okula göndermeye karar verdi” ifadelerini kullandı.

ŞİKAYET ETTİĞİMİZ KADAR DUA ETMİYORUZ

Dua etmenin önemine değinen Bulut, şunları kaydetti: “Şikayet etmeyin, dua edin. Duanız, Peygamber sermayesidir size. Şikayet yerine dua etsek çok güzel neticeler elde edeceğiz. Peygamber Efendimiz, ayakkabınızın bağcığını bile yitirseniz Rabbinizden isteyin buyuruyor. Ananın babanın evladına yaptığı dua, Peygamber Efendimizin ümmetine yaptığı dua gibidir’ buyuruyor.”

HATİCE’NİN İZİNDE

Osmanlı Devleti’ni ayakta tutan en önemli unsurun aile olduğunu belirten Bulut, “Osmanlı üzerine çalışan sosyolog, psikolog, ekonomist ve araştırmacılar üç kıtaya hükmeden bu devletin başarısı üzerine ciddi araştırmalar yaptı. Araştırmacılar, Osmanlı’nın bu denli başarılı olmasını, güçlü aile kavramıyla açıklıyor. Sosyologlar ‘Eğe Osmanlı’da aileyi bitirirsek bu toplumu da bitirebiliriz” kanaatine varıyor. ‘Aileyi nasıl bitirebiliriz?’ üzerine bir buçuk asırdır çalışılıyorlar. Son yıllarda aileyi ifsat edecek TV programlarının bu amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Bizim de karanlığa bir mum yakma gibi bir hedefimiz olduğu için Hz. Hatice annemiz modelinde kız çocuklarımıza eğitimler veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Diğer Haberler