Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Mayıs 2012

ABONE OL

Afyoncu ‘muhteşem Süleyman’ı Anlattı

Tarihçi, yazar Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Bir Kitap, Bir Yazar” programında, “Muhteşem Süleyman” isimli kitabını tanıtıp, Kanuni Sultan Süleyman hakkında bilgi verdi. Afyoncu, Bir süre “Muhteşem Yüzyıl” dizisine danışmanlık da yapan Afyoncu, Kanuni'ye içki içirilmesine ve zina yaptırılmasına şiddetle karşı çıktığını kaydetti.

 

Tarihçi, yazar Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Bir Kitap, Bir Yazar” programında, “Muhteşem Süleyman” isimli kitabını tanıtıp, Kanuni Sultan Süleyman hakkında bilgi verdi.  Afyoncu, Bir süre “Muhteşem Yüzyıl” dizisine danışmanlık da yapan Afyoncu, Kanuni’ye içki içirilmesine ve zina yaptırılmasına şiddetle karşı çıktığını kaydetti.

Esenler Belediyesince düzenlenen “Bir Kitap Bir Yazar” konulu konferansların bu haftaki konuğu Doç Dr. Erhan Afyoncu oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda, Dr. Coşkun Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Bir Kitap Bir Yazar” programı kapsamındaki söyleşide yazarın yeni kitabı “Muhteşem Süleyman” konuşuldu.

Bir milletin tarihle ilgilenmesinin çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Türkiye’de yakın zamanlara kadar kendi tarihimizin dünyada hiçbir millette olmadığı kadar rafa kaldırılmaya çalışıldığını söyledi. Afyoncu, Muhteşem Süleyman kitabi ile ilgili hem yerli, hem de yabancı kaynaklardan yararlanıldığını dile getirdi ve kitapta Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın popüler bir dille ele alındığını, herkesin Kanuni dönemi ile ilgili bilinmeyenleri bu eserden öğrenebileceğini söyledi.

 

KANUNİ’Yİ İÇKİ VE ZİNA’DAN KORUDUM

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan ve ilgi ile izlenmesinin yanında çeşitli tepkilere de yol açan “Muhteşem Yüzyıl” dizisine de bir dönem tarih danışmanlığı yapan Erhan Afyoncu, dizinin orjinal tarihten saptırılmaması için çok mücadele ettiğini, büyük oranda da başarılı olduklarını dile getirerek, Kanuni’ye içki içirilmesine ve zina yaptırılmasına şiddetle karşı çıktığını kaydetti.

Dizide, Kanuni’nin özel hayatının kötü bir şekilde ele alındığına yönelik birçok yerden eleştiri alındığının hatırlatılması üzerine Afyoncu, “Dizi bir kurgudur ve dramatize bir şekilde konuları ele almıştır. Siyasi hadiseler, Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem’in aşkının, sarayda geçen hadiselerin ve yazılan aşk mektuplarının günümüzün diliyle verildiğini bu yüzden de sıkıntıların çıktığını söyledi.

 

HAREM DAİRESİ SIRLARLA ÖRÜLÜDÜR

Kanuni Sultan Süleyman’ın şahsi hayatıyla ilgili çok büyük bir bilinmezin olduğunu söyleyen Doç Dr. Afyoncu, tek bilinenin Sultan Süleyman’ın Hürrem’e aşık olduğu bu uğurda da kendisine çok yakın iki kişi olan Şehzade Mustafa ile Pargalı İbrahim Paşa’yı öldürttüğüne dikkat çekti…

Harem hayatıyla ilgili çıkan spekülasyon ve yazıların tamamen yalan olduğunu da belirten Afyoncu, Padişahın Harem’deki vaziyetiyle ilgili hiç bir bilgi olmadığına vurgu yaparak, dizideki gibi Harem’deki kadınların sokaklarda açık saçık gezmediklerini hatta, Harem Dairesi içerisine hiç bir erkeğin giremediğinin altını çizdi. 

Harem’in bir şehvet mekânı olarak algılanmaması gerektiğini de söyleyen Afyoncu, Kanuni’nin 12 çocuğunun olduğunu, vefat ederken sadece 2 tanesinin hayatta kalabildiğine dikkat çekerek, Harem’in asıl amacının devletin bekası için padişahların çocuklarının çokluğu ile ilgili olduğunu belirtti.

HÜRREM SULTAN GÜZEL DEĞİLDİ

Afyoncu, Hürrem Sultan’ın çok güze bir kadın olmadığını fakat, Kanuni’nin yaşlandığı dönemlerde bile Hürrem Sultan’a âşık olduğunu, bunun sebebinin de çok hoş sohbet bir kadın olmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

 2 OĞLU VE 6 TORUNUNU ÖLDÜRDÜ

Kanuni Sultan Süleyman’ın çok iyi bir eğitim aldığına dikkat çeken Afyoncu, 46 yılla en uzun süre tahtta kalan padişah olduğunu, bunun 13 senesinin seferlerde geçtiğini belirterek,”Tahta kardeş kanı akıtmadan çıkmış ancak, ne var ki 2 evladına ve 6 torununa kıymıştır” dedi.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesine hazin bir olayın yaşandığını söyleyen Erhan Afyoncu, “Öldükten sonra kuşağından bir not çıkmıştır. Çıkan notta ‘(Gelme, baban seni öldürecek) yazmaktadır. Ancak, o babasına olan saygısından, bunu bile bile huzura gitmiştir” şeklinde konuştu.

 

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi ile Yeniçeri askerlerinin ayaklandığını ve katlinde büyük rol oynayan Vezir-i Azam Rüstem Paşa’nın Hürrem’in de desteği ile kaçtığını söyleyen Afyoncu, Kanuni’nin Yavuz ve Fatih kadar meşhur bir padişah olmasının sebebinin, uzun süre tahtta kalması ve Osmanlı’nın gücünün Avrupa’da iyice hissedilmesi olduğunu belirterek, “Kendisine (Kanuni) ve (Muhteşem) sıfatlarını takanlar Avrupalılardır. Fatih ve Yavuz döneminde Avrupa, henüz Osmanlı ile ciddi ilişki içinde değildi” şeklinde konuştu.

Program, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat’ın Doç. Dr Erhan Afyoncu ve Moderatör Dr. Coşkun Yılmaz’a plaket takdimiyle sona erdi.

 

Diğer Haberler