Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Eylül 2011

ABONE OL

Afrika’da 250.000 kişiye iftar

Esenler’den Somali’ye kardeşlik köprüsü kuran Esenler Belediyesi, TİKA ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliği ile Afrika için başlattığı yardım kampanyası kapsamında yaptığı 1 milyon 55 bin 226 TL nakdi yardım yardımın yanı sıra Somali ve Kenya'da Ramazan ayı boyunca toplam 112 bin 500 kişiye iftar verdi.

Esenler’den Somali’ye kardeşlik köprüsü kuran Esenler Belediyesi, TİKA ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliği ile Afrika için başlattığı yardım kampanyası kapsamında  yaptığı 1 milyon 55 bin 226 TL nakdi yardım yardımın yanı sıra Somali ve Kenya’da Ramazan ayı boyunca toplam 250.000 kişiye iftar verdi.

Afrika’da yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayan Esenler Belediyesi, Somali için başlattığı yardım kampanyasını başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyor.  Esenler Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği ile  “En azından bir gün tok uyusunlar…” sloganıyla yürütülen Somali yardım kampanyası kapsamında; toplanan 1 milyon 55 bin 226  TL nakdi yardımın TİKA ve İHH yetkililerine teslim edilmesinin ardından Afrika’da kurulan iftar sofralarıyla da hedefe ulaşıldı. Somali’de 100 bin kişilik iftar sofrası kurmayı hedefleyen; ancak belirlenen hedefi aşarak 250 kişilik iftar için yardımın toplanmasını öncülük eden Esenler Belediyesi, İHH İnsani Yardım Vakfı ile birlikte Ramazan ayı boyunca Somali ve Kenya’da toplam 250.000 kişiye iftar verdi. 

İlk kez masalarda yemek yediler

Yardım kampanyasının ilk etabında,  İHH İnsani Yardım Vakfı  işbirliğinde 20 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Ramazan ayı boyunca Somali’nin başkenti Mogadişu’da her gün 6 bin 500 kişiye iftar sofraları kuran  Esenler Belediyesi, Somali’nin yanı sıra Kenya’nın Dodaap Kampı’nda da  her gün 3 bin kişinin karnını doyurdu. Verilen iftarlar sayesinde yüzleri biraz olsun tebessüm eden Afrikalılar da ilk kez toprak üzerinde değil; hasırlar üzerine kurulu masalarda yemek yemenin keyfini yaşadı.

Somali’ye 2 tır gıda 1 tır terlik

Esenler’deki Somali yardım kampanyasının devam ettiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler, Somali’deki kardeşinin her zaman yanında olmaya devam edecek Somali’ye yaptığımız 1 milyon TL  nakit yardımın yanı sıra 2 tır dolusu gıda, 1 tır dolusu terlik olmak üzere toplam 4 tır dolusu  da  ayni yardım yapacağız.” dedi.  Somali için önümüzdeki günlerde  yeni bir kampanyaya daha imza atmaya hazırlandıklarını vurgulayan Göksu, Esenler Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantılarının ikinci birleşiminde Somali’de kalıcı bir eser yapmak için alınacak karar alınacağını da hatırlattı.

Diğer Haberler