Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Aralık 2016

ABONE OL

Adıyamanlılar Vakfı’ndan Halep’e Yardım

Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından Halep halkı için başlatılan kampanya kapsamında toplanan 19 tır gıda malzemesi, dualarla Halep'e uğurlandı.

Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından Halep halkı için başlatılan kampanya kapsamında toplanan 19 tır gıda malzemesi, dualarla Halep’e uğurlandı.

Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Adıyamanlılar Vakfı tarafından hayatta kalma mücadelesi veren Halepliler için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında Adıyamanlı hayırsever iş adamlarının desteği ile tonlarca gıda malzemesi toplandı. 19 tırdan oluşan İyilik Konvoyu, Suriyeli vatandaşların yaralarını sarmak için düzenlenen törenle, dualar eşliğinde Halep’e uğurlandı. Yardım konvoyunun uğurlandığı törene; Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemil Şahin, Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ramazan Aksoy ve çok sayıda hayırsever iş adamı katıldı.

FOKLARI BEBEKLERE TERCİH EDİYORLAR

Halep’te yaşanan insanlık dramına Avrupalıların sessiz kaldığına dikkat çeken Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Binlerce insan evinden barkından edilmiş, hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan ise şuanda engelli bir şekilde yatağa bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Ne hikmettir ki, insanlığın sesi çıkmıyor. Dün insanlık adına fok balıklarını kurtarmaya gidenler Suriye’deki bebeklerin ölümüne sessiz kalıyorlar. Sadece 12, 13 kişi öldü diye asla tasvip etmiyoruz. Bütün dünya Paris’te toplanırken, Suriye’de her gün binlerce insan katledilirken hiç kimsenin ne kulağı duyuyor ne de yüreğinde bir acı hissi var. Yeryüzünde insanlığın dün nasıl vicdanıysa bugün de vicdanı olduğunu gösteren bu milletin çocukları harekete geçip, milyonlarca Suriyeliyi evinde misafir ediyor. O da yetmiyor evinde misafir edemediklerinin de sofrasına yemek oluyor, karavanasında aş oluyor” dedi.

Halepli vatandaşlar için toplanan yardımlarda emeği geçenlere teşekkür eden Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Ramazan Aksoy ise, “Bir hafta evvel Bağcılar Belediyesi ve Esenler Belediyesi STK’larla bir Halep kampanyası düzenledi. Hayır işi önemlidir diyerek Adıyamanlılar Vakfı olarak bize de ilettiler. Biz de bir hafta gibi kısa biz zamanda yardımı toplamayı başardık. Bir haftalık zaman zarfında 19 tır yardımı hazırladık. Tırları yola çıkarmak üzere hazır ettik. Bu hayra vesile olan ve yapanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN MAZLUMLARA KUCAK AÇTIK

Programda son konuşmayı Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin yaptı. Şahin Osmanlı’dan günümüze devlet politikasının her zaman mazlumların yanında olmayı gerektirdiğini ifade ederek, “Eğer Türkiye olmasaydı Suriyeli kardeşlerimizin hali ne olurdu diyoruz ya bu bir ilk değil. 1492’de İspanya’dan kovulan Sefarad Yahudileri’ne de Osmanlı Devleti topraklarını açmıştı. O gün mazlum onlardı. Bizler tarih boyunca din, dil, ırk ayırt etmeden her zaman mazlumların yanında olduk” dedi.

HALEP, RAKKA ve LAZKİYE’YE KAYMAKAM ATANIRDI

Kaymakam Şahin konuşmasının devamında, “Bugün çok daha farklı bir ensar görevindeyiz. Kendi öz kardeşlerimize kucağımızı açtık. 3 milyon Suriyeli kardeşimizi bağrımıza bastık. 15 milyar dolar kamu harcamamız var. Biz büyük bir milletiniz. Büyük medeniyetler şefkat ve merhametle anılırlar. Halep bizim bir parçamızdır. Bundan 90 yıl öncesinde kaymakamlar kararnamesinde Halep vardır, Rakka, Lazikiye vardı. Bu kararname ile kaymakamlar atanırdı oralara. Halep bir sancaktı. Onlar bizim öz kardeşlerimiz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından gıda malzemesi dolu 19 tırdan oluşan İyilik Konvoyu, dualarla Halep’e uğurlandı.

Diğer Haberler