Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Ekim 2017

ABONE OL

Açık Hedef İran, Örtük Hedef Türkiye

Dış güçlerin hedefinin Türkiye ve İran'ı dağıtmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, "Irak ve Suriye'yi dağıtmalarının ardından açık hedef İran'dır, örtük hedef ise Türkiye'dir. Burası sert bir zemin ama sonuna kadar deneyecekler, biz de direneceğiz" dedi.

Dış güçlerin hedefinin Türkiye ve İran’ı dağıtmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, “Irak ve Suriye’yi dağıtmalarının ardından açık hedef İran’dır, örtük hedef ise Türkiye’dir. Burası sert bir zemin ama sonuna kadar deneyecekler, biz de direneceğiz” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu’nda gerçekleştirdiği “Düşünce Ekseni” programının ilki Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Siyasete ve gündeme dair her ay farklı bir konu ve konukla gerçekleşecek “Düşünce Ekseni”nin ilk konuğu Siyaset Bilimci Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün oldu. Öğün, programda Türkiye’nin dünya ölçeğindeki konumundan ve dış güçlerle ilişkilerinden söz etti.

TÜRKİYE, AMERİKA TARAFINDAN İTİLİYOR

Dünyanın kurulu güç dengelerinin çatırdadığını belirten Prof. Dr. Öğün, “Türkiye gitgide çok fazla şekilde Amerika tarafından itiliyor, dışarıda bırakılıyor. Şimdilik günümüzü idare ediyoruz ama uzun vadeli düşünmek zorundayız. Çin, yeni açılımını İpekyolu’nu yeniden tarif ederek yaptı, Amerika’yı da çıldırtan bu. Şimdi böyle bir dünyadayız. Gittikçe tarihimizin sıkıştığını ve çok daha kritik evrelere savrulduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’de siyaset takip etmek istiyorsak dünya manzaralarını iyi takip etmek zorundayız” dedi.

KİMSE DOST VEYA DÜŞMANIMIZ DEĞİL

“Böyle bir dünyada kimse kimsenin dostu veya düşmanı değildir” diyen Öğün, “İşbirlikleri yapılabilir, işbirlikleri de Katolik nikâhına bağlı değildir. Akıl ve fikir işidir bunlar. Dünyayı iyi okuyabilirseniz hem güncel meselelerinizi dahi iyi göğüslersiniz hem de daha uygun, geleceğe dönük vizyonlar ve siyasetler ortaya koyabilirsiniz” şeklinde konuştu.

TÜRKLER VE İRANLILAR UZLAŞAMAZSA KAYBEDER

Dış güçlerin hedefinin Türkiye ve İran’ı dağıtmak olduğunu söyleyen Öğün, özetle şunları söyledi:

“Dünya haritasına bakın, harita değişti bile. Nerede Suriye? Adı var da, kendi var mı? Yumuşak zeminlerin hepsi çöktü. Suriye’de ne doğru düzgün bir ulus vardı, ne doğru düzgün bir devlet vardı, ne de sermaye vardı ve bitiriverdiler. Irak da öyleydi, şimdi sıra İran ve Türkiye’ye geldi, buraları dağıtmak istiyorlar. Burada biraz sorun yaşıyorlar, o kadar kolay olmuyor çünkü Türkiye’nin çok ciddi bir tarihsel tecrübesi var ve Türkiye’de bir milli şuur var. Hiç ummadıkları özellikleri ortaya çıkıyor Türklerin, bunlar Suriye’de yoktu. Bunun için onlar da hesaplarını sürekli revize ediyorlar. İran’ın da iki bin beş yüz senelik devletleri var, bizden de eskiler. Biz biraz devleti onlardan öğrendik. Zor buralarda işleri, sert zemine geldiler ama sonuna kadar deneyecekler bundan hiç şüpheniz olmasın. Türk yetkililer ile İranlı yetkililer, mezhebi hassasiyetlerini kenarda tutup realpolitik meselelerde uzlaşmayı beceremezlerse iki taraf da kaybeder. Açık hedef İran’dır, örtük hedef Türkiye’dir. En küçük bir yumuşama alâmeti de yok. O konuda kararlılar ama biz de sonuna kadar direneceğiz. Çok da şaşırdılar, 15 Temmuz’da darbe yapmaya kalkıp yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.”

Diğer Haberler