Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Mayıs 2013

ABONE OL

Açık Havada Edebiyat Söyleşisi

Esenler Belediyesi’nin Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile ortaklaşa hayata geçirdiği "Edebiyat Söyleşileri" açık havada düzenlenen bir programla başladı.

Esenler Belediyesi’nin Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile ortaklaşa hayata geçirdiği “Edebiyat Söyleşileri” açık havada düzenlenen bir programla başladı.

Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü parkta Edebiyat Söyleşileri başlattı.  Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile ortaklaşa düzenlenen ve dil bilincinin toplumda yerleşmesi ve gelişmesini sağlamak amacıyla edebiyat üzerine söyleşilerin yapılacağı programın ilk konuğu, Dil ve Edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Üzeyir İlbak oldu. Yavuz Selim Mahallesi’nde yer alan Bilgi Parkı’nda gerçekleştirilen söyleşiye, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Hasan Taşçı ve çok sayıda Esenlerli katıldı.  DÜNYANIN EN ESKİ KİTABI 2 BİN 500 YILLIK

Esenlerliler tarafından yoğun ilgi gören program, açık havada ve samimi bir ortamda gerçekleştirildi. “Kitapları seyrediyor, televizyonları okuyoruz” diyen İlbak, ” İlk ayetimiz ‘oku’dur ve Hazreti Adem’e okumayı öğreten Allah’tır. Müslümanlar kitabı o kadar önemsiyorlardı ki, kitabı fidye olarak istiyorlardı. Okuma yazma öğretmesi karşılığında esirler serbest bırakılırdı. Dünyadaki en eski kitap 2 bin 500 yıllık kitaptır ve şu anda Bulgaristan’da bir müzede sergilenmektedir” dedi. EN GÜZEL KUR’ANLAR TÜRKİYE’DE BASILDI

Osmanlı’dan miras kalan Süleymaniye Kütüphanesi başta olmak üzere birçok kütüphanenin varlığından söz eden İlbak, “Özellikle de Süleymaniye Kütüphanesi’ni herkesin gidip görmesini isterim. 400 yıl önce büyük büyük dedelerinizin yazdığı kitaplara dokunacaksınız. Osmanlı Arşivleri’nde 1 milyon belge var. Dünyanın en büyük arşividir. Osmanlı İmparatorluğu dağılınca, 50 farklı ülke kuruldu. Dolayısıyla kendi tarihlerini yazmak isterken, Osmanlı Arşivi’nden yararlanmak zorunda kaldılar. İlk matbaa İbrahim Müteferrika tarafından 1600’lü yıllarda gelmiştir. Kur’an Arabistan’da doğdu, Mısır’da okundu, Türkiye’de yazıldı, basıldı. Dünyanın en güzel Kur’an-ı Kerimleri Türkiye’de basıldı” diye konuştu.

Diğer Haberler