Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ocak 2018

ABONE OL

Abdülhamid’i Anlamak Her Şeyi Anlamaktır

"Tarih Sohbetleri"nde konuşan Yazar Şeref Yumurtacı, "Abdülhamid bugüne iz bırakmış bir kişidir. Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır" dedi.

“Tarih Sohbetleri”nde konuşan Yazar Şeref Yumurtacı, “Abdülhamid bugüne iz bırakmış bir kişidir. Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarih Sohbetleri”, Yazar Şeref Yumurtacı’nın katılımıyla gerçekleşti. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Yumurtacı öğrencilere, Kafkas Cephesi ve Sarıkamış’ı anlattı.

ABDÜLHAMİD BUGÜNE İZ BIRAKTI

Tarih şuuruna sahip olmanın öneminden bahseden Yumurtacı özetle şunları söyledi:

“Okullarda tarih dersi görüyorsunuz ve tarih öğreniyorsunuz ama tarih şuuruna sahip olmazsanız yaşadığınız coğrafyanın güzelliğini kavrayamazsınız. Bu coğrafya o kadar güzel bir coğrafya ki, Selçuklular’dan, Osmanlı’dan bile daha önce Bizans’tan kalma eserlerle etrafımız dolup taşıyor. Bu tarihi eserlere sahip çıkmanın yanında tarihi kişilere de sahip çıkmamız gerekiyor. Bu doğrultuda bakarsak, Abdülhamid ve Sarıkamış Harekatı’nı daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Bugüne kadar yaptığım her programda Abdülhamid’e değinmeden geçemiyorum. Çünkü Abdülhamid bugüne iz bırakmış bir kişidir. Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamaktır. Osmanlı devleti Birinci Dünya Savaşı’na girmeden önce Abdülhamid tahttan indiriliyor. Abdülhamid’i tahttan indiren paşa da Enver Paşa. Enver Paşa aynı zamanda Osmanlıyı savaşa sokan kişi.”

DONARAK ÖLEN ASKER 90 BİN DEĞİL 32 BİN

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı askerinin birçok cephede savaştığına değinen Yumurtacı, Osmanlı belgelerinde yer alan bazı bilgileri de şu ifadelerle paylaştı:

“Osmanlı belgelerine baktığınız zaman donarak şehit olan asker sayısının 90 bin kişi değil 32 bin kişi olduğu görülüyor. Savaşta daha fazla şehit oldu tabii ki ama donarak ölenlerin sayısı bu. Askerlerin tifüsle savaşması, ölülerin gömülememesi ve bu ölülerin zamanla hastalık yayması da ölü sayısını artırıyor. Hastalıklardan dolayı verilen şehit sayısı çok fazlaydı. Bu hastalıkların yanında Ermeniler’in yaptığı toplu katliamlar da şehit sayısını artırdı. Kafkas Cephesi’nde Ermeniler’in yaptığı katliam unutulamaz” dedi.

Diğer Haberler