Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Aralık 2019

ABONE OL

Abdülbaki Kömür’ün 40. Sanat Yılı Kutlandı

Esenler Belediyesi, sanatçı Abdülbaki Kömür'ün 40. sanat yılını özel bir saygı gecesiyle kutladı. Gecede Kömür, söz ve besteleriyle albümlerine katkı sağladığı sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Şair, ressam, karikatürist ve besteci Abdülbaki Kömür’ün 40. sanat yılı dolayısıyla Esenler Belediyesi tarafından özel saygı gecesi düzenlendi. Bant tiyatrolarıyla başladığı müzik hayatına şiir ve ezgi albümleriyle devam eden, aynı zamanda ezgi ve marş geleneğinin duayenlerinden olan Kömür için düzenlenen etkinliğe sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Esenler Sanat Evi’nde (ESEV) Genel Sanat Koordinatörlüğü de yapan Kömür için Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Abdülbaki Kömür’ün yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, sanatçının ailesi, öğrencileri ve çok sayıda seveni katıldı.

 

“İNSİCAM” ADLI KİŞİSEL SERGİSİ İLE BAŞLADI

Gece, sanatçının kara kalem, karikatür ve yağlı boya çalışmalarından oluşan 69 eserin yer aldığı “İnsicam” adlı serginin açılışıyla başladı. Bir vefa göstergesi olan gecede sanatçının, “Yolcu” isimli hayat belgeseli bir slayt eşliğinde seyircilere aktarıldı.

 

HÜZÜNLÜ VE HAZ DOLU BİR DUYGU

Sanatçı Abdulbaki Kömür kürsüye çıktığında yaptığı konuşmada sevenleri duygu dolu anlar yaşadı. Etkinlikte konuşan Kömür, sanat vesilesiyle bir arada olmanın kıymetli olduğunu belirterek, “Çok büyük bir lütuf. İnsanın dostlarıyla sevenleriyle bir arada olması çok güzel. 40 yıl geride kaldı, bir tarafta zamanın geçmiş olmasının hüznü var ama iz bırakmış olmak da çok güzel bir duygu, onun hazzı var” dedi.

Kendisini hep iyiye ve güzele yönlendiren insanlarla karşılaştığını kaydeden Kömür, annesinden şefkati ve merhameti, kardeşinden saygıyı, eşinden muhabbeti ve yol arkadaşlığını, çocuklarından itaati, torunlarından ise heyecanı öğrendiğini söyledi. Kömür ayrıca, bu anlamlı gece için Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve ekibine kendisi için yaptıkları bu vefa örneğine teşekkür etti.

 

ESERLERİNDE BİZE DEĞERLERİMİZİ HATIRLATIYOR

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise lise öğrencisiyken Abdülbaki Kömür’ün karikatürleriyle tanıştığını anlatarak, “İlk defa kendisini Fetih Yurdu’nda görmüştüm. Müziğin helalliğinin ve haramlığının tartışıldığı ortamda onun bestelerini, şarkılarını gördük. Mehmet Akif’in ‘Kur’an’dan alıp ilhamı, Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm’ı’ dizesinin tecessüm etmiş halidir Abdülbaki Kömür. Çünkü gerçekten hangi işine baksanız o işte size tefekkür ettirecek ve size inandığınız değerleri hatırlatacak bir iz bulursunuz.” diye konuştu. Göksu konuşmasının ardından Kömür’e nostaljik bir radyo hediye etti.

 

SANATÇI DOSTLARIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI

Bugüne kadar 87 albüme söz ve besteleriyle katkı sağlayan Kömür; Ömer Karaoğlu, Hakan Aykut, Taner Yüncüoğlu, Mustafa Demirci, Grup Genç, Ahmet Turan Öztürk, Ömer Çelik, Hüseyin Goncagül, Aykut Kuşkaya ve Eşref Ziya’nın bulunduğu birçok sanatçıyla aynı sahneyi paylaşarak ezgiler seslendirdiler. Gecede tüm sanatçılara Abdülbaki Kömür’ün eserlerinin replikası hediye edildi.

Diğer Haberler