Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Mart 2019

ABONE OL

Ab-ru’larda Su Kasidesi Crr’de

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil'in, Su Kasidesi'nin 32 beytini su üzerine ebru sanatıyla yorumladığı "AB-RU'larda Su Kasidesi" sergisi CRR'de açıldı.

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in, Su Kasidesi’nin 32 beytini su üzerine ebru sanatıyla yorumladığı “AB-RU’larda Su Kasidesi” sergisi CRR’de açıldı.

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin Peygamber Efendimiz’e olan sevgisini anlattığı 32 beyitlik “Su Kasidesi”ni ebru eseri ile anlatan Hikmet Barutçugil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” isimli sergisi CRR’de ziyaretçilerini ağırlıyor. Esenler Belediyesi tarafından “Dünya Su Günü”ne özel olarak hazırlanan sergi, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

30 MART’A KADAR AÇIK

Hazreti Muhammed (S.a.v.) için söylenen en mümtaz naatların başında gelen Su Kasidesi’nin her bir dizesini su üzerine ebru ile yorumladığı çalışmalar, sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Serginin açılış programına; Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, sanatçı Barutçuil ve çok sayıda sanatsever katıldı. Ebru çalışmalarından oluşan 33 eserin yer aldığı sergi, CRR fuaye alanında 30 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

SU KASİDESİ ORATORYOSU

Türk kültürünü, şiirini, müziğini ve inancını uluslararası arenada tanıtmak amacıyla hazırlanan “Su Kasidesi Oratoryosu”, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda İstanbullularla buluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve CRR Genel Sanat Yönetmenliği tarafından Pike Akhundova’ya bestesi hazırlatılan oratoryo, şef Rengim Gökmen’in yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası, CRR Türk Müziği Saz Heyeti ve Volkan Akkoç yönetimindeki koronun icrasıyla dinleyicilerle buluştu. Dokuz bölümden oluşan oratoryoda, Fuzuli’nin 32 beyitten oluşan kasidesinin tümüne yer verildi.

Diğer Haberler