Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Ocak 2019

ABONE OL

Aa Kara Propagandayı Önlemeye Çalışıyor

Esenler'de düzenlenen Radyo Televizyon Okulu'nda geleceğin iletişimcileriyle buluşan Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan, AA'nın kuruluşundan itibaren kara propagandayı önlemeye çalıştığını söyledi.

Esenler’de düzenlenen Radyo Televizyon Okulu’nda geleceğin iletişimcileriyle buluşan Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan, AA’nın kuruluşundan itibaren kara propagandayı önlemeye çalıştığını söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Radyo Televizyon Okulu’nda, uzman isimlerin katılımıyla eğitimler devam ediyor. Uzman eğitmenlerin yanı sıra medya yöneticileri ile tecrübe paylaşım söyleşilerinin de gerçekleşeceği okulda, geleceğin iletişimcileri yetişiyor. Radyo Televizyon Okulu’na konuk olan Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan, Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’ndeki konferansta, ajans haberciliğinde dikkat edilen konuları anlattı.

GAZETECİ TARİHE TANIKLIK EDİYOR

Gazetecinin tarihe tanıklık ettiğini vurgulayan Altınalan, gazetecilerin insanlık tarihinin hafızasını günlük olarak tuttuğunu anlattı. Altınalan, Anadolu Ajansı’nın kuruluşundan itibaren kara propagandayı önlemeye çalıştığını vurgulayarak, “AA tarihte üstlendiği misyonu bugün de devam ettiriyor. New York’ta çocukların olduğu bir fotoğraf, kamuoyunda, caddelerde ‘Afrin’de Türk ordusunun sivillere zarar verdiği’ ifadeleriyle dolaştırılmış. Bu fotoğraf Afrin değil, Halep. Bunun üzerine küresel medya bunu alıp farklı şekilde servis edebilirdi. Biz hemen fotoğrafın orijinalini, hangi tarihte nerede çekildiğini, nerede kullandığını gösteriyoruz. Biz haberlerimizi 13 dilde yayınlıyoruz” diye konuştu.

BİLİNÇLİ İLETİŞİMCİLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu ise Radyo ve Televizyon Okulu projesini hayata geçirerek doğru bir medya algısına sahip bilinçli iletişimciler yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Yetiştireceğimiz iletişimcilerin meslek ilkelerine, basın ahlâkına, temiz ve doğru yayıncılık anlayışına sahip medyacılar olmalarını istedik. Burada alanında uzman ve sektörün öncü kuruluşlarında çalışan eğitimcilerin verdiği derslerle öğrenciler hem meslekleri tanıyorlar hem de teknik ve kreatif konularda eğitim alıyorlar. Hafta içi düzenleneceğimiz söyleşilerde ise medya yöneticileriyle atölye çalışmaları yapılacak, böylece öğrencilerimiz mesleki tecrübelerden de faydalanacak. Bu eğitimlerde başarılı olan iletişimci adaylarına da belediyemizin radyosu olan “Radyo Esenler”de ve youtube üzerinden yayın yapan kanalımız “Şehir Ekranı”nda staj imkanı sağlayacağız“ dedi.

Program sonunda Altınalan’a Ab-Ru’larda Su Kasidesi çalışmasının bir replikası hediye edildi. Radyo Televizyon Okulu’nda eğitimler 12 hafta boyunca pazar günleri devam edecek. Eğitimlerin yüzde 80’ine katılan öğrencilere ise sertifika verilecek.

Diğer Haberler