Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Kasım 2012

ABONE OL

74. Yıl Tiyatro İle Anıldı

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk`ün vefatının 74. yılı, Esenler’de “Kahramanlar Köyü” adlı tiyatro oyunu ile anıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74. yılı ülke genelinde çeşitli etkinliklerle anılırken, Esenler’de de farklı bir organizasyon yapıldı.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk`ün vefatının 74. yılı, Esenler’de “Kahramanlar Köyü” adlı tiyatro oyunu ile anıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74. yılı ülke genelinde çeşitli etkinliklerle anılırken, Esenler’de de farklı bir organizasyon yapıldı. Esenler Dernekler Federasyonu ESDEF 74. yılı, “Kahramanlar Köyü” adlı tiyatro ile andı.

Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve tiyatro eserinin senaristliğini ve yönetmenliği Esenlerli bir sanatçı olan Murat Demir’in yaptığı Kahramanlar Köyü adlı tiyatro eseri, izleyicilerden tam not aldı. Cihan Erkan, Ahmet Melik Bayrak, Timur Osman Gezer, Cengiz Demir, Orhan Minas ve Hüseyin Çakır gibi tiyatro sanatçıların rol aldığı Kahramanlar Köyü adlı tiyatro oyununu, ESDEF Başkanı Süleyman Kahvesi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Esenler’deki diğer mahalli derneklerin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Esenler Belediyesi Derneklerden sorumlu Başkan Danışmanı Mehmet Kaya ve çok sayıda vatandaş izledi. Tiyatro oyunu, sanatçıların ve oyunu izleyenlerin hep birlikte 10. Yıl Marşı’nı söylemesi ile son buldu. Oyunun sonunda salona gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu kısa bir konuşma yaptı. 10 Kasım’ın özgürce, insanca yaşamayı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kez daha hatırlandığı bir günü olduğunu belirterek sözlerine başlayan Göksu, “Tarihi kahramanlar yazarlar. Böyle bir kahramanın ölüm yıldönümündeyiz. Atatürk (Benim için yas tutmayın) demektedir. Atatürk’ü anmak O’nun emanetine sahip çıkmakla olur. O’nun emanetine sahip çıkmak için hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmakla olur” dedi.

 

NE ZAMAN ATATÜRKÇÜ OLURUZ?

 “Sokakta her gün Atatürkçüyüz diye bağırarak Atatürkçülük olmaz” diyen M. Tevfik Göksu, “Millet aç iken her gün Atatürkçüyüz diye bağırsak bize gülerler. Özgürlükte, ekonomide, sporda, dış politikada, gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen ülke olursak, söz dinleyen değil, sözü dinlenen ülke olursak, gayri safi milli hâsılası artan, ihracatı artan, eğitim gören kız öğrenci sayısı sürekli artan ülke olursa işte o zaman Atatürk’ü en iyi anlayan, Atatürk’le yol arkadaşı, yoldaş oluruz” diye konuştu. Bu toplumu millet yapan değerlerin var olduğunu hatırlatan Göksu, “Bu değerleri yeni nesle anlatabilirsek, bu toprakların her bir karışı için can ödendiğini, kan ödendiğini müdrik yeni nesiller yetiştirebilirsek Mustafa Kemal’i anlamış ve anlatmış olabiliriz” dedi. Program, fuaye alanında verilen kokteyl ile sona erdi.

Diğer Haberler