Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Aralık 2017

ABONE OL

7 Ülkeden İzciler Atalarını Andılar

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı'nın 103. Yılında dünya izcileri ile beraber 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak, eksi 30 derece soğukta 90 bin şehidi saygıyla andılar.

Esenlerli izciler, Sarıkamış Harekatı’nın 103. Yılında dünya izcileri ile beraber 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak, eksi 30 derece soğukta 90 bin şehidi saygıyla andılar.

Esenler Belediyesi Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü üyesi izci liderleri, 1914 yılında 90 bin askerimizin donarak şehit düştüğü 3 bin 100 metre yükseklikteki Allahuekber Dağı’na çıkarak şehitlerine karşı vefa borcunu yerine getirdi.Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen “Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı”na katılan Esenlerli izciler, 5 gün boyunca Kars- Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden şehitleri anmak için gerçekleştirilen etkinliklere katıldı.

ATALARINI YÂD ETTİLER

Suriye, Mısır, Filistin, Irak, Azerbaycan, Kuveyt ve Türkiye’den 160 izci kamp öncesinde Erzurum’da bir araya geldi. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’ni ziyaret ederek, dualarla atalarını yâd etti. İzciler, Kars Kapı Şehitliği’nde dualar ederek, karla kaplanan şehit mezarlarını temizledi. Atalarını yâd eden izciler, daha sonra Erzurum’un Şenkaya ilçesine otobüslerle hareket ettiler. Gaziler Köyü’nün 103 yıl önce Sarıkamış Harekâtı ile alınmasının ardından 85’inci Alay sancağının, köy camisindeki minareye çekilişi temsili olarak canlandırıldı. Gaziler Jandarma Komutanlığı’ndan Mehmetçikler Alay Sancağı’nı minarede dalgalandırdıktan sonra bir asker ezan okudu. Daha sonra törene katılanlar Bardız Şehitliği’ne giderek dualar ettiler.

Esenlerli izciler, Sarıkamış şehitlerini anmak için, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Allahuekber Dağları’na yaklaşık 3 saat süren bir tırmanış yaptı. İzciler zirvede, önceden okunan hatm-i şeriflerin burada yapılan duasına amin dediler. Şehitlerin kabirleri başında Kur’an-ı Kerim ve dualar okuyan izciler, hava sıcaklığının gece eksi 30 dereceyi bulduğu şehitlikte kurdukları çadırlarda uyudular.

DEDELERİMİZİN FEDAKÂRLIKLARINI BİR KEZ DAHA GÖRDÜK

Allahuekber Dağı’nda manevi olarak büyük haz aldıklarını belirten izciler, “Atalarımızın bin bir türlü zorluklara nasıl katlandıklarına da şahit olduk. Biz üşütmez kıyafetler içinde üşürken, dedelerimizin eldivensiz, paltosuz, potinsiz, çorapsız buralarda nasıl zorluklar içinde savaştıklarını birebir yaşadık. Şehitlik mertebesi en yüksek mertebe ama Allah bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Biz Esenler İzcileri olarak, gençlerimize milli ve manevi duygularımızı, değerlerimizi hatırlatacak ve yaşatacak faaliyetler yapmaya ve iştirak etmeye devam edeceğiz” diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Diğer Haberler