Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mayıs 2018

ABONE OL

7 Ülkeden Anneler Ninni Okudu

4. Uluslararası Ninni Festivali'nde 7 ülkeden anneler, kendi dillerinde ninniler okudu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, festivalde 'koruyucu aile' çağrısında bulundu.

4. Uluslararası Ninni Festivali’nde 7 ülkeden anneler, kendi dillerinde ninniler okudu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, festivalde ‘koruyucu aile’ çağrısında bulundu.

Esenler Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) ile beraber dünyada bir ilk olarak gerçekleştirdiği Uluslararası Ninni Festivali’nin dördüncüsünde Türkiye’nin yanı sıra Filistin, Fas, Tunus, Lübnan, Mısır ve Suriye’den anneleri ağırladı. “Kadim Dünyanın Kayıp Ninnileri” sloganıyla düzenlenen festival, Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleşti.

Farklı kültürlerin aynı sahnede yansıtıldığı ve dünya kültürel mirasının ortak ezgilerinin bir araya geldiği”4. Uluslararası Ninni Festivali”ne; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Müftüsü Halil Şekerci ile çok sayıda üst düzey yönetici ve kucaklarında bebekleriyle anneler katıldı.

KADİM DÜNYANIN KAYIP NİNNİLERİNİ HATIRLAYALIM

“Bu sene dördüncüsünü düzenlediğimiz Ninni Festivali’nde kadim kültürün unutulan ninnilerini annelerimize yeniden hatırlatmak istiyoruz” diyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Her şeyin dijitalleştiği bir çağdan geçiyoruz. Annelerimizin de bir kısmının ninni söylemeyi maalesef akıllı telefonlara teslim ettiğini görüyoruz. Oysa bir anne ile çocuğun arasındaki en önemli diyalog, doğduktan sonra onun kulağına söylediği ninnileridir. Arzu ediyoruz ki, annelerimiz unutulan ninnilerini yeniden hatırlasınlar, kadim Anadolu’nun anneleri, Anadolu’nun bereketli türkü ve ninnilerini çocuklarının kulaklarına yeniden söylesinler çünkü biliyoruz ki bizim ninnilerimiz çok güzel” şeklinde konuştu.

BEBEĞİMİ ‘ANNESİ ONU ÇOK SEVERMİŞ’ İLE UYUTUYORDUM

Programda merhum sanatçı Kayahan Açar’ın eşi sanatçı İpek Açar, Kayahan’ın yazdığı “Annesi Onu Çok Severmiş” ninnisini seslendirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, çocuğunu bu ninniyle uyuttuğunu ve İpek Açar’a bu ninniyi seslendirdiği için çok sevindiğini belirtti ve teşekkür etti. Bakan Kaya, Anneler Günü’nde Ninni Festivali düzenlemenin çok anlamlı ve duygu yüklü olduğunu belirterek, Başkan Göksu ve ekibini tebrik etti.

BAKAN KAYA’DAN KORUYUCU AİLE ÇAĞRISI

“Dünyanın tüm annelerinin Anneler Günü’nü kutlayan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, “Filistin’de Fevzi El-Cüneydi’nin annesinin, çocuk yaşta o zulme karşı direnen Ahed Tamimi’nin annesinin Anneler Günü’nü kutluyorum. Ülkesi için, vatanı için dimdik duran evlatlar yetiştiren tüm dünya annelerinin Anneler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Aile sıcaklığının önemini vurgulayan Kaya, şu ifadelerle koruyucu aile çağrısında bulundu:

“Ülkemizdeki tüm annelere elimizi uzattık. Doğum yapan tüm kadınlara ilk hediyesi devletimizden. Bugün işlediğimiz politikayla birlikte bir buçuk milyar lira doğum yardımı yaptık. Tüm annelerimize, kadınlarımıza el uzatmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Anne olalım veya olmayalım, kimsesiz tüm çocukların annesi olabiliriz. Bugün korumamız altında bulunan 14 bin evladımız var. Onların aile sıcaklığını hissedebileceği yuva oluyoruz. Siz de koruyucu aile olup bizim evlatlarımıza anne olabilirsiniz. Evet, biz onlara en güzel imkânları sunuyoruz, hiçbir çocuğumuzu muhtaç bırakmıyoruz ama her birinin sıcak bir yuvaya ihtiyacı var. Özellikle 0-6 yaş arasındaki tüm çocuklarımıza sıcak bir yuva olmaya sizleri davet ediyorum.”

ÇOCUKLAR BAKAN KAYA’NIN ANNELER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Konuşmasının ardından Başkan Göksu Bakan Kaya’ya Osmanlı padişahlarının şiirlerinin bestelendiği “Aheng-i Hümayun” ile önceki yıllarda yapılan ninni festivalinde okunan ninnilerin bulunduğu albümleri hediye etti. Esenlerli minik bir kız çocuğu da tüm Esenlerli çocuklar adına Bakan Kaya’nın Anneler Günü’nü kutlayarak çiçek takdim etti.

7 ÜLKEDEN ANNELER NİNNİLER OKUDU

İpek Açar’ın, “Annesi Onu Çok Severmiş” ve “E Bebeğim” ninnilerinin yanı sıra Kayahan’ın şarkılarını da seslendirdiği festivalde renkli görüntüler yaşandı. Farklı kültürlerin aynı sahnede yansıtıldığı ve dünya kültürel mirasının ortak ezgilerinin bir araya geldiği 4. Uluslararası Ninni Festivali’nde, 7 ülkeden sanatçılar sahnede kendi dillerinde ninniler söylediler. Türkiye’nin yanı sıra Filistin, Fas, Tunus, Lübnan, Mısır ve Suriye’den sanatçı anneler, aynı ezgilere sahip farklı sözlerdeki ninnilerini seslendirdiler.

Programın sonunda kura çekilişiyle 20 anneye çeşitli hediyeler verildi.

Diğer Haberler