Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Mayıs 2018

ABONE OL

62 Ülkeden 300 Öğrenci Esenler’de

"Dünya 5'ten Büyüktür" sloganıyla düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması açılış töreni Esenler Dörtyol Meydanı'nda gerçekleştirildi.

“Dünya 5’ten Büyüktür” sloganıyla düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması açılış töreni Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Esenler Belediyesi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından 62 ülkeden 300 öğrencinin katılımıyla iki gün sürecek 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması açılış töreni gerçekleştirildi. Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Kara ile Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Polat katıldı.

41 ÜLKE 75 ŞEHİRDE İCRA EDİYORUZ

Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Kara, uluslararası öğrenci buluşmalarını sınırları aşıp 41 ülke 75 şehirde icra ettiklerini belirterek, “Bab-ı Alem olarak 14 yıldır uluslararası öğrenci çalışması yapmaktayız. Bu minvalde bir çok etkinlik faaliyet organize etmekteyiz. Bu faaliyetleri etkinlikleri organize ederken tabii ki bir çok önemli hedefimiz amacımız var. Bunlardan bir tanesi Türkiye altında uluslararası öğrencilik algısını oluşturmaktır ve bu farkındalığı artırmaktır” dedi.

KÜLTÜRLERİNİ AKTARIYORLAR

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ise amaçlarının Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrencileri gündeme getirmek olduğunu belirterek, burada bulunan öğrencilerin tamamının üniversite eğitimi alan öğrenciler olduğunu ve bu program için yurt dışından herhangi bir öğrenci gelmediğini söyledi.Bolat, bu organizasyonda öğrencilerin kendi kültürlerini vatandaşlara anlattığını aktardı.

ESENLER AÇISINDAN ANLAMI FARKLI

Bolat’ın ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise etkinliğin hayırlı olmasını dileyerek, organizasyonun Esenler açısından çok farklı bir anlam ifade ettiğini söyledi. Esenler’in İstanbul’un merkezinde olmasına rağmen sosyolojik olarak kenarda kalmış bir ilçe olduğunu ifade eden Göksu, “Bundan dolayı uluslararası yüzleri bu meydanlarda Esenler’deki kardeşlerimizin görüyor olması ve yeryüzünde insanlığın her rengiyle, görüntüsüyle sadece Allah’ın bizleri kardeş ilan etmesinden dolayı kardeş olduğumuzu ve kardeşliğimizi hatırlaması açısından çok önemli bir iş olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ONLAR BİRER TÜRKİYE ELÇİSİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan eskiye nazaran özellikle Türkiye’de yaşayan gençlerin artık sorumluklarının çok büyük olduğunu belirterek, eskiden Türkiye’ye gelen gençlerle ülkelerine döndükten sonra irtibat kurmalarının kolay olmadığını söyledi.Artık Türkiye’ye gelen gençlerle ülkelerine döndükten sonrada görüşebildiklerini dile getiren Kan, “Ülkelerine döndükten sonra onlar birer Türkiye elçisi olarak da orada bulunmuş oluyor. Şu anda stantlarda misafirlerini ağırlayan gençlerin aslında sorumlulukları daha fazla. Çünkü bu sene ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ diyoruz.” diye konuştu.

KARDEŞLİĞİN KARŞISINDAN KÖTÜLÜKLER KAYBOLUR

Kan, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya 5’ten büyüktür demek, hepimizin kardeş olduğunu, ırkımız, dilimiz, düşüncemiz, görüşümüz ne olursa olsun etnik kimliğimiz ne olursa olsun bizim kardeş olduğumuzu bize hatırlatıyor. Dünyaya da şöyle bir hatırlatmada bulunuyor. Artık biz eski dünya düzenini istemiyoruz. Biz hepimiz kardeşiz ve kardeşler olarak el ele verdiğimizde kimse bize karşı duramaz. Dostluğun, kardeşliğin karşısında bütün kötülükler kaybolur ve kötüler kaybetmeye mahkumdur. Türkiye’nin başında şu anda dünyanın asırlardır görmediği bir lider var. Recep Tayyip Erdoğan var. Onun vesilesiyle biz hem Türkiye’nin güçlendiğini görüyoruz hem bizden önceki nesillerin ve benim neslimin de yaşamış olduğu ayrımcılıklarını ortadan kalkmış olduğunu görüyoruz. Biz şu anda güçlü bir Türkiye’yle kardeşinin yardımına koşan bir Türkiye’yle dünyada mevcut düzene ‘dur’ diyen bir Türkiye’yle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.”Arakanlı Müslümanların canlarının yandığında tüm Türkiye’nin de canının yandığını aktaran Kan, dünyanın gerçekten 5’ten büyük olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Göksu, Kan’a günün anısına Ahengi Hümayun albüm setinin yer aldığı kitabı hediye etti.

KÜLTÜR ŞÖLENİ

Program kapsamında Asya’dan Avrupa’ya Balkanlar’dan Kafkasya’ya ve Afrika’ya kadar 62 ülkeden 300 öğrenci kendi ülkelerini tanıttı. Etkinlikte kurulan çadırlarda öğrenciler ülkelerinden getirdikleri kültürel eşyaları, giyecekleri, müzik aletlerini sergiledi ve yöresel lezzetlerini davetlilere ikram etti. Tanıtımların yanı sıra ülke dansları, farklı dillerde şiir seslendirmeleri, folklorik gösteriler, hat sanatı icrası gibi etkinlikler de organizasyona katılanların beğenisine sunuldu.

Diğer Haberler