Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Mayıs 2017

ABONE OL

59 Ülkeyle Esenler’de Kültür Şöleni

Türkiye'de eğitim gören 59 ülkeden 300 öğrenci, kültürlerini Esenler'e taşıdı. Uluslararası öğrenciler, ülkelerinden getirdikleri kültürel eşyaları, giyecekleri, müzik aletlerini tanıttılar ve yöresel lezzetlerini davetlilere ikram ettiler.

Türkiye’de eğitim gören 59 ülkeden 300 öğrenci, kültürlerini Esenler’e taşıdı. Uluslararası öğrenciler, ülkelerinden getirdikleri kültürel eşyaları, giyecekleri, müzik aletlerini tanıttılar ve yöresel lezzetlerini davetlilere ikram ettiler.

Esenler, uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Dünyanın birçok ülkesinden üniversite eğitimi almak için Türkiye’ye gelen öğrenciler, 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması kapsamında Esenler Belediyesi, UDEF ve Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organizasyonu ile Esenler Dörtyol Meydanı’nda bir araya geldi. Asya’dan Avrupa’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya ve Afrika’ya kadar 59 ülkeden 300 öğrencinin kendi ülkelerini tanıttıkları organizasyonun açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

Açılış törenine; AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Kara ve çok sayıda Esenlerli katıldı.

ULUSLARARASI MEHTERAN TAKIMI COŞTURDU

Program, uluslararası öğrencilerden oluşan mehteran takımının gösterisiyle başladı. Uluslararası Mehteran Takımı’nı yoğun şekilde yağan yağmur da durduramadı. Öğrenciler, coşku içinde gösterilerini tamamladılar.

TAKSİM METROSU’NDA BAŞLADI, ULUSLARARASI OLDU

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Kara, “Taksim Metrosu’nda mütevazı bir şekilde başladığımız bu proje, uluslararası bir organizasyon hâline geldi. 59 ülkeden 300 öğrenci bugün burada Esenler ve İstanbul halkıyla kaynaşıyorlar” dedi.

GÖNLÜMÜZÜ, KAPIMIZI, SOFRAMIZI AÇIYORUZ

Türk halkının misafirperverliğine dikkat çeken Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “İnsanın var oluşundan bugüne kadar medeniyeti inşa etmiş, yeryüzündeki tüm insanlara gönlünü, kapısını, sofrasını açan, ötekileştirmeyen bir milletin çocukları olarak bu renkli buluşmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Yeryüzünün her yanında kan ve gözyaşı olmadan, buradaki gibi mutluluk, insanlık ve merhamet duygularının hâkim olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

BEN YABANCI ÖĞRENCİYDİM, SİZ EVİNİZDE GİBİSİNİZ

Programda son konuşmayı yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, yabancı öğrencilerle empati yaptığını belirterek, “Ben de eğitimimin bir kısmını yurtdışında, Fransa’da tamamladım. Benim sizden farkım, gittiğim ülkede sadece yabancı bir öğrenci olmamdı. Siz, Türkiye’de kendi evinizde gibi kardeşlik içinde eğitim alıyorsunuz. İnşallah buradaki kardeşlik ve birlik mesajları dünyaya yayılır” ifadelerine yer verdi.

KÜLTÜRLERİNİ ESENLER’E TAŞIDILAR

Törenin ardından, organizasyonun açılışı gerçekleşti. Kurulan çadırlarda öğrenciler, ülkelerinden getirdikleri kültürel eşyaları, giyecekleri, müzik aletlerini tanıttılar ve yöresel lezzetlerini davetlilere ikram ettiler. Tanıtımların yanı sıra öğrenciler kendi ülke danslarını da sergilediler. Farklı dillerde şiir seslendirmeleri, folklorik gösteriler, hat sanatı icrası gibi etkinlikler de organizasyona ayrı bir renk kattı. Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) öğrencileri de kemençe çalarak, Esenler’de Karadeniz rüzgârları estirdi.

RENKLER, DİLLER, KÜLTÜRLER KAYNAŞTI

Bu büyük kültür buluşması ile renklerin, dillerin, kültürlerin zenginliğimiz olduğu bir kez daha kanıtlandı. Esenlerli genç-yaşlı çok sayıda insan, farklı kültürleri tanıdı ve Türkiye’de okuyan misafir öğrencilerle keyifli sohbetler edip bol bol fotoğraf çektirdi. 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması, 7 Mayıs Pazar günü saat 18.00’e kadar Esenler Dörtyol Meydanı’nda farklı kültürleri kaynaştıracak.

Diğer Haberler