Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Nisan 2014

ABONE OL

5 “yıldız”lı Proje

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibinin Shell Eco-marathon’da mücadele edeceği “İstanbul” adlı araç, düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibinin Shell Eco-marathon’da mücadele edeceği “İstanbul” adlı araç, düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibi, dünyanın farklı üniversitelerinden onlarca takımın katıldığı, alternatif enerji sistemli araçların mücadele ettiği Shell Eco-marathon’a bu yıl “İstanbul” adını verdikleri araçla katılıyor. Araç, Üniversite’nin içindeki Türkiye’nin tek ruhsatlı Teknopark’ında üretildi. Prototip, akü beslemeli elektrik kategorisinde mücadele edecek olan aracın tanıtımı, YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ndeki tarihi Otağ-ı Hümayun binasında düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 2013 yılında yakıt tasarrufu tekniklerine dikkat çekmek amacıyla Ankara-Eskişehir-İstanbul rotasında bir sürüş gerçekleştiren Shell FuelSave marka elçisi ünlü sanatçı Keremcem de, araç tanıtımında YTÜ ekibine destek verdi. Programa Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Kocatepe ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

KEREMCEM TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Toplantıya katılan ünlü sanatçı Keremcem de 2013 yılında Shell FuelSave Tasarruf Maratonu projesi kapsamında edindiği Shell Eco-marathon deneyimlerini aktardı. “Tasarrufla araç kullanıyorsanız, güvenli araç da kullanmış oluyorsunuz” diyen Keremcem, geçen yıl bir Shell Eco-marathon aracıyla Rotterdam’daki şehir parkurunda 1 litre yakıt ile 72,61 km mesafe kat etmişti.

“İSTANBUL”U TANIDILAR

Konuşmalardan sonra programda İstanbul Mehter Takımı’nın gösterisine geçildi. Ae2 Project ekibinin Shell Eco-marathon’a katılacağı ve İstanbul’un fethinden esinlenilerek yapılan “İstanbul” adlı aracı, Mehter Takımı’nın marşları eşliğinde tanıtıldı. Güneş enerjisiyle çalışan turkuvaz mavisi renkteki “İstanbul”, uzay araçlarını andıran bir tasarımla hazırlandı. Araç, 20 kişilik ekibin, yaklaşık 1 yıl süren çalışmaları sonucu tamamlandı.

Araçta otomatik fren sisteminin (ESP) yanı sıra, araç içi kablosuz iletişim sistemi ve Pit bölgesi ile aynı şekilde veri aktarımı sağlayan telemetri sistemi bulunuyor. İstanbul aracı Shell Eco-marathon’un prototip, akü beslemeli elektrik kategorisinde yarışacak. Bu yıl 4’üncü aracı üreten YTÜ Ae2Project takımı, 2013’de gerçekleştirilen yarışmada yine aynı kategoride 132.10 km/kWh’lik bir sonuç elde etmişti. 2011 yılında Güneş Enerjili Prototip Araç sınıfında ise 437 km/kWh’lik bir sonuç elde edilmişti.

Törenin ardından “İstanbul”, 15-18 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek Shell Eco-marathon’a uğurlandı.

YARIŞMA HAKKINDA

ShellEco-marathonher sene Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası nitelikli bir yarışma.ShellEco-marathonAvrupa kapsamında bu yıl 26 ülkeden 16-25 yaş arasında mühendisler ve bilim insanı adayları kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda; araçlara güç vermek için dizel, benzin, likit petrol gaz (LPG), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, güneş enerjisi, veya elektrik gibi alternatif enerji kaynakları kullanılabiliyor.

15-18 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 16 takım katılıyor.

Diğer Haberler