Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Aralık 2018

ABONE OL

3 Aralık’ta Engelliler Unutulmadı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Esenler’de bir dizi etkinlik düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıylaEsenler’de bir dizi etkinlik düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde önce farkındalık oluşturmak amacıyla Davutpaşa Caddesi’nde kortej halinde yürüyüş gerçekleştirildi ardından Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde kahvaltı programı düzenlendi.

Davutpaşa Caddesi’nde düzenlenen anlamlı yürüyüşte, engelli vatandaşlara; Esenler Kaymakamı Adil Karataş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile Esenler’de faaliyet gösteren engelli dernekleri başkanları, üyeleri, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, Meclisi Üyeleri, Birim Müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu eşlik etti.

ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ

Yürüyüşün ardından, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde engelli vatandaşların ve ilçe protokolünün katılımıyla kahvaltı programı düzenlendi. Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Türkiye’de son yıllarda engellilere yönelik önemli adımların atıldığını belirterek, “Geçmiş dönemlerde Türkiye’deki engelli sayısı dahi tam olarak bilinmiyordu. Bugün her bir engelliyle ilgili devletin çok ciddi çalışmalar yürüttüğü bir noktaya geldik. Engellilerimizle ilgili olarak, devletin sunmuş olduğu imkânlar çerçevesinde engellilerin hayatında olumlu yönde çok önemli değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Hatta şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, dünyada engelliler noktasında kat edilen mesafe açısından Türkiye önemli bir yere geldi. Gerek fiziki yatırımlar, gerekse sosyal ve kültürel yatırımlar noktasında dünyada en önde olan ülkelerden biriyiz. Engellilerle ilgili yürütülen çalışmalar son derece önemli fakat hani bir söz vardır önce zihinlerdeki engelleri kaldırmamız gerekir diye, engellilere bakışın yeniden ele alınması ve muhasebesinin yapılması gerekiyor. Bazen bize şöyle öneriler sunuluyor, başkanım şu parkta engellilere özel bir alan ayırsanız, şu parkta şöyle bir yer ayırsanız, oysa bizim yapmamız gereken şey, engellilerle ilgili özel alanlar oluşturmak yerine, bütün engelleri aşarak, hepimizin birlikte vakit geçireceği mekanlar oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Aziz Arkan da bir selâmlama konuşması yaptı. Program, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

DANS EDİP ŞARKILAR SÖYLEDİLER

Sabah saatlerinde düzenlenen programların ardından TacirlerEğitim Vakfı Özel Eğitim UygulamaOkulu’nda da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi. Birbirinden renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte engelli çocuklar tüm hünerlerini sergilediler. Dans edip, şarkılar söyleyen çocuklar izleyenlerden tam not aldı. Etkinliğe, Esenler Kaymakamı Adil Karataş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

ENGELLİ KÜLLİYESİNİN PROJESİ TAMAMLANDI

Çocukların gösterilerinin ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu çocuklarla beraber olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yürüttüğümüz çok önemli bir Engelliler Külliyesi projemiz var. Engelliler Külliyesinin projesi tamamlandı. Kısa süre sonra da ihalesinin yapılacağını umuyorum. Bu külliye yapıldığında, Esenler’deki engelliler için çok farklı bir ortam ve iklim başlayacak. Orada tahsis edilmiş özel alanlarla beraber, içinde yüzme havuzlarının, marketlerin ve özel yaşam alanlarının olduğu büyük bir külliyeyi inşa ediyoruz” dedi.

Engelliler Külliyesi’nin hizmete girdiğinde özellikle engelli çocuğu olan anne babalar için çok önemli bir fırsat sunulacağını kaydeden Göksu, “O külliyenin içinde bir ikame annelik merkezi olacak. İkame annelik merkezimiz hizmete girdiğinde, çocukları İkame Annelik Merkezi’ne alacağız çocuklara bir gün boyunca biz bakacağız, anneye de özel şoförlü bir araç tahsis ederek gün boyu istediği yere bu şoförlü araçla gitmesini sağlayacağız. Ben bu vesileyle engelli evlatlarımızın öğretmenlerine ve ailelerine şunu söylemek istiyorum, ne zaman ve nerede olursa olsun yardıma ihtiyacınız olduğunda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da belediye olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

Başkan Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Adil Karataş, “Engelli evlatlarımızın yetiştirilmesi noktasında ailenin yanı sıra öğretmenlerimize de büyük görevler düşüyor. Ben bu noktada büyük gayretler göstererek çocuklarımıza güzel eğitim vermek için çalışan tüm öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Onları en güzel bir şekilde yetiştirmeye çalışan anne babalara teşekkür ediyorum. Rabbim yâr ve yardımcınız olsun.” dedi.

Diğer Haberler