Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ekim 2020

ABONE OL

2021 YILI BÜTÇESİ 527 MİLYON TL

Esenler Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi 527 milyon TL olarak belirlendi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bütçedeki harcama kalemlerinin en çok kentsel dönüşüme ayrıldığını açıkladı.

Esenler Belediyesi’nin 2021 yılı mali performansı ve bütçe tasarısının görüşüldüğü Esenler Belediye Meclisi’nin 6. Seçim Yılı 2. Dönem Ekim Ayı Meclis Toplantısı Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Esenler Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Engin Aydoğan başkanlığında toplanan meclise; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri ve birim müdürleri katıldı.

 

Meclis’te konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,”Bir şehrin hikâyesini yazıyoruz, bunu da 21. yüzyıl vizyonuyla en hızlı şekilde buluşturuyoruz” diyerek, ilçede yürütülen projeler hakkında bilgilendirme yaptı. Türkiye’nin ilk Akıllı ve Güvenli Şehri’nin de detaylarını aktaran Göksu, Esenler Belediyesi bütçesini açıkladı.

 

DIŞ KAYNAĞIMIZ 2 MİLYAR TL

 

Esenler Belediyesi bütçesinde geçtiğimiz yıl gelirin gideri karşılama oranının yüzde 104,6 olduğunu söyleyen Başkan Göksu, “2020 yılında sadece dışarıdan getirdiğimiz kaynak, 2 milyar. Bir önceki bütçe gerçekleşme oranımız, yüzde 96. Gider bütçemiz ise yüzde 92. Gelirin gideri karşılama oranı ise yüzde 104,6. Hodri meydan! Varsa İstanbul’da başka ilçe, gösterin” ifadelerini kullandı.

 

2021 BÜTÇESİ: 527 MİLYON TL

 

Esenler Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesinin yaklaşık 527 milyon olarak belirlendiğini açıklayan Göksu, “Bu bütçemizin içerisinde yaklaşık 200 milyonluk ilave kaynak üretmemiz gerekiyor. Bu kaynağı ürettiğimizde 2022 yılı Esenler Belediyesi bütçe hedefimiz, denk bütçe yapmaktır. Yani bu 200 milyonluk kaynağı ürettiğimizde hem gerçekleşme oranı itibariyle hem borçlar itibariyle denk bütçe yapabilecek duruma gelecektir, hedefimiz budur. Arzumuz, Esenler Belediyesi bütçesi içinde ödeme kalemi bölümünde, faiz giderleri olmamasıdır. Bunun için de 527 milyonluk bütçenin, oluşturacağımız yaklaşık 200 milyonluk ek kaynağıyla beraber bu işi çözeceğimize inanıyoruz. Bu işi çözdüğümüzde, 2022’de Esenler Belediyesi, Türkiye’de ilk defa denk bütçe yapan belediye olacak, gayretimiz bu.

 

EN BÜYÜK YATIRIM KENTSEL DÖNÜŞÜME

 

Bütçedeki harcama kalemlerinin en çok kentsel dönüşüm, gençlik hizmetleri ve sosyal yardıma ayrıldığını belirten Başkan Göksu, “Birinci bütçedeki harcama kalemimiz kentsel dönüşümdür. İkincisi, gençlik çalışmaları. Üçüncüsü ise sosyal yardımdır. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl bütçemiz yaklaşık yüzde 28 arttı. Bütçeyi en verimli şekilde kullanıp, projelerimizi hayata geçirmek için hızlı şekilde mesafe kat etmemiz lâzım. Bizim ortaya koyduğumuz bütçeler, büyük yatırımların koordinasyonu ve yapılabilmesinin hızlanması içindir” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. 2021 yılı tahmini bütçesi, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Partili meclis üyelerinin red oyu verdiği oylamada oy çokluğu ile kabul edildi.

Diğer Haberler