Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Temmuz 2017

ABONE OL

2016 Metrelik Bayrakla Diriliş Yürüyüşü

15 Temmuz'un yıl dönümünde Esenler'de düzenlenen “Direniş ve Diriliş Yürüyüşü"nde on binlerce Esenlerli, 2016 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını taşıdı.

15 Temmuz’un yıl dönümünde Esenler’de düzenlenen “Direniş ve Diriliş Yürüyüşünde on binlerce Esenlerli, 2016 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını taşıdı.

Esenler Belediyesi’nin, “Yeniden Direniş Yeniden Diriliş İçin Meydanlardayız” sloganıyla düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinlikleri kapsamında on binlerce Esenlerli, “Direniş ve Diriliş Yürüyüşü”nde tek vücut oldular. 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda şehit aileleri ve gaziler ile yakınlarına verilen yemeğin ardından tarihi bir yürüyüş gerçekleşti. Metris Kışlası’nda yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı’ndan başlayan yürüyüş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun, “Tüm şeytanların korkacağı şekilde bayrağımızı tüm insanlığa göstereceğiz. Yürüyüşümüz bir vatan, bayrak, direniş ve diriliş yürüyüşüdür” sözleriyle başladı. Yürüyüşe Göksu’nun yanı sıra; AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, şehit yakınları, gaziler ve binlerce vatandaş katıldı.

ELLERİNDE TÜRK BAYRAĞI, DİLLERİNDE DİRİLİŞ MARŞLARI

Yürüyüş, 15 Temmuz gecesi ehliyeti olmamasına rağmen büyük cesaret göstererek kullandığı kamyonla vatandaşları Taksim’e götüren ve demokrasi nöbetine katılan Şerife Boz’u temsil eden kamyon eşliğinde gerçekleştirildi. Basın ve Yayın Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, kamyondan rulo halinde açılan 2016 metre uzunluğunda dev Türk bayrağında kahraman şehitlerin fotoğrafları da yer aldı. Dev Türk bayrağı havadan drone ile görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde 2016 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını taşıyan binlerce vatandaşın görüntüsü hayran bıraktı. 7’den 70’e vatandaşlar, ellerinde Türk bayrağı ve dillerinde “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları ve diriliş marşlarıyla yaklaşık 2,2 kilometrelik yürüyüşün ardından Dörtyol Meydanı’na ulaştılar.

SİZ İŞGAL EDEMEDİNİZ, BİZ DİRİLİŞİ YAPTIK

Meydanı hınca hınç dolduran vatandaşlara seslenen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Şehitlerimizin diri olduğu, yaşadıkları an, onların emranet ettiği vatanı muhafaza ettiğimizi gördükleri andır. Bizim bastığımız yer toprak değil bir vatan ve cennet parçası. Biz de bu vatanı korumakla mükellefiz” dedi. Direniş yürüyüşünün önemine dikkat çeken Göksu, “Biz bugün Metris Kışlası’nın önünden yürüyerek, bedenini, ruhunu satmış FETÖ’ye ve 15 Temmuz gecesinde darbe girişimi başarılı olamadı diye matem tutan Avrupa’ya ve emperyalizmin küresel aktörlerine ‘biz buradayız’ dedik. Bugün Metris Kışlası’ndan başlayarak şunu söyledik, ’15 Temmuz akşamında siz önce bizim İlçe Emniyet Müdürlüğümüzü işgale kalkmıştınız. Siz orayı işgal edemediniz ama biz orada direnişi ve dirilişi yaptık. Şunu çok iyi biliyoruz ki o gece Rabbim onların kalbine korku saldı, bizim de kalbimizden korkuyu kaldırdı” şeklinde konuştu.

ESENLER’DE ÇANAKKALE’DEKİ ECDADIN RUHU VAR

Gecede konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de, vatanlarına sahip çıktıkları için meydanı dolduran vatandaşlara teşekkür ederek, “Bu güzel meydanda bulunan, şehadeti ve gaziliği onur bilen kardeşlerimizden Allah razı olsun. Çanakkale’deki ecdadın ruhu şu anda Esenler’dedir. 15 Temmuz’da ülkemize yapılmak istenen büyük bir alçaklıktı. Buradaki birliktelik de bu alçaklığa bir karşı duruştur ve bir direnişin sembolüdür” ifadelerine yer verdi.

ÇANAKKALE’DEN TOPRAK GETİRDİLER

Konışmaların ardından 15 Temmuz şehitlerinin mezarlarına konulmak üzere Çanakkale’den Esenlerli mihmandar gençler tarafından getirilen topraklar, 15 Temmuz Derneği’ne teslim edildi. 250 şehit için ayrı ayrı torbalara konulan topraklar, şehitlerin kabirlerine ulaştırılacak. Başkan Göksu, “Buna toprak diyerek geçmeyelim. Bunun içinde başka bir ruh, başka bir cevher ve iman var” sözleriyle Çanakkale’den gelen bu toprakların önemine vurgu yaptı.

Gecenin sonunda tüm şehitler için Kur’anlar ve selâlar okundu, hep birlikte dualar edildi.

Diğer Haberler