Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mayıs 2013

ABONE OL

20 Bin Kişiyi Çanakkale’ye Götürüyoruz

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Çanakkale Şehitliği gezileri başladı. Bu sene Esenler’den toplam 20 bin kişi, Çanakkale Destanı’nın yazıldığı mekânları rehberler eşliğinde ziyaret edecek.

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Çanakkale Şehitliği gezileri başladı. Bu sene Esenler’den toplam 20 bin kişi, Çanakkale Destanı’nın yazıldığı mekânları rehberler eşliğinde ziyaret edecek.

Esenler Belediyesi, Esenlerlileri şanlı tarihimizle buluşturuyor. Dedelerimizin varoluş ya da yok oluş mücadelesine sahne olan mekânlara bu sene de geziler başladı. Esenler Belediyesi bu sene 20 bin kişiyi Çanakkale’ye götürüyor. Bu kapsamda Çanakkale ziyareti için Esenler Belediyesi’nin resmi internet sitesinden başvuru yapan vatandaşlardan ilk grup, belediye tarafından tahsis edilen otobüslerle Çanakkale’ye hareket etti. Akşam saat 23.00 civarında Esenler Dörtyol Meydanı’ndan hareket eden ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun her otobüse çıkarak uğurladığı vatandaşlar, yaklaşık 6 saatlik yolculuğun ardından sabahın erken saatlerinde Çanakkale’ye ulaştı.

DİNLENME TESİSİ KURULDU Bu sene Esenler Belediyesi Gelibolu Yarımadası girişinde Gelibolu’ya 16 kilometre mesafede 2 dönümlük alanda dev dinlenme tesisi kurdu. İçerisinde restauranttan çay bahçesine, kafeteryasından mescidine, tuvalet ve lavobalara kadar her türlü ihtiyacın karşılanabildiği tesislere inen Esenler yolcuları, sabah kahvaltısının ardından şehitliğin bulunduğu alana götürüldü. Vatandaşlar burada rehber eşliğinde vatanın düşman çizmesi altında kalmaması için canlarını feda eden 250 bin şehidin kabrini ziyaret etti.

Esenlerliler, destanın yazıldığı Kabatepe Tanıtım Müzesi, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Alçıtepe Köyü, Sargıyeri Şehitliği, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Anıtı, Şahindere Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Kocadere Hastane Şehitliği, Seyid Onbaşı Heykeli ve Tabyalar, Kilitbahir Kalesi gibi tarihin dönüm noktasına şahitlik eden mekânları ziyaret etti. Şehitliği ilk kez ziyaret eden birçok vatandaş, rehberlerin anlatılanları karşısında duygulu anlar yaşadı. Rehberlerin, ecdadımızın savaşı ne güçlüklerle kazandıklarını anlatırken bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Guruplar halinde şehitlerimizin bulunduğu mezarları ziyaret eden vatandaşlar bol bol dua edip, Kur’an-ı Kerim okudu. Ziyaretçilerin, şehitler anısına dikilen anıt mezardan savaşta şehit olan dedelerinin ismini bulmaya çalışması dikkati çekti. Şehitlerin simlerini teker teker gözden geçiren vatandaşlar, şehitlikte bol bol fotoğraf da çektiler. Çanakkale gezisi, tesislerde yenen öğle yemeği ve içilen yorgunluk çayının ardından İstanbul’a dönüş için yola çıkılması ile sona erdi.

 Çanakkale Şehitliği ziyaret eden Esenlerli vatandaşlar gezinin çok verimli geçtiğini belirterek, belediyenin bu hizmetinden dolayı teşekkür etti. Bazı vatandaşlar şehitliği ziyaret etmeyi çok istediklerini ancak, çeşitli sebeplerle şimdiye kadar buna muvaffak olamadıklarını belirterek, “Esenler Belediyesi sayesinde bu geziye katıldık. Bize bu imkanı sunan belediyemize teşekkür ediyoruz” dediler.

NESİLDEN NESİLE İNTİKAL ETMELİ Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, yeryüzündeki her milletin tarihinde önemli zaferlerin olduğunu hatırlatarak, “Ama hiçbir milletin tarihinde bizimki kadar kahramanlıklarla yazılmış, fedakarlıklarla işlenmiş zaferler yoktur. Bugün Anadolu’nun tüten her evin kudsi hatırasında bir Çanakkale şehidinin olduğu muhakkaktır. Her aile bir Çanakkale yetimidir. Bu hal, nesilden nesile intikal eden bir şeref madalyasıdır. Bu ziyaretler sıradan bir ziyaret değildir. Geziler sayesinde, bu şeref tablomuzun nesilden nesile intikal etmesini sağlamalıyız” şeklinde konuştu.  Bu seneki Çanakkale gezilerine Esenler’den toplam 20 bin kişi götürülecek. 10-17 yaş arasındaki vatandaşlar sadece aileleri ile birlikte geziye katılabilirken, 10 yaşından küçükler kabul edilmiyor.  

Diğer Haberler