Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mart 2017

ABONE OL

17 Yıl Dünyayla, 40 Senedir Terörle

"Tarih Sohbetleri"nde konuşan Yavuz Bahadıroğlu, "Çanakkale Savaşı'nda dünyanın en güçlü donanması, 'Hasta Adam' dedikleri Osmanlı'yı gömmeye geldi. 17 yıl onlarla savaştık, şimdi de 40 yıldır terörle savaşıyoruz" dedi.

“Tarih Sohbetleri”nde konuşan Yavuz Bahadıroğlu, “Çanakkale Savaşı’nda dünyanın en güçlü donanması, ‘Hasta Adam’ dedikleri Osmanlı’yı gömmeye geldi. 17 yıl onlarla savaştık, şimdi de 40 yıldır terörle savaşıyoruz” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarih Sohbetleri”nde Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Esenlerli öğrencilerle bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Bahadıroğlu, Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı’nın içinde bulunduğu durumu anlattı.

SAVAŞ ZAMANLARINDA TÜM İMKÂNLARIMIZ TÜKENDİ

Savaşın pahalı bir şey olduğunu söyleyen Bahadıroğlu, “Bizi 17 yıl savaştırdılar. Böylece silah gücümüz, insan gücümüz ve maddi gücümüz tükendi. Çanakkale Savaşı’nda 15-16 yaşlarındaki lise öğrencileri savaşa gitti. İnsan kaynakları bitince para kaynakları da bitti. Devletler, vergi alarak ayakta kalırlar. Üretim olmadan vergi alınamaz. İnsansız, parasız, silahsız bir hâlde kalan Osmanlı, Rus Çarı’nın ‘Hasta Adam’ tanımlamasına maruz kaldı. ‘Hasta Adam’ı gömmek için Fransızlar, İngilizler 1915’te İstanbul’a geldiler. Tam bittiğimiz zamanda bir büyük Haçlı ordusu düzenleyerek bizi gömmek üzere geldiler. Dünyanın en güçlü donanmasını gönderdiler üzerimize, bu ifadeleri Churchill söylüyor” dedi.

40 SENEDİR TERÖRLE SAVAŞIYORUZ

15 Temmuz darbe girişimince verilen mücadelenin öneminden söz eden Bahadıroğlu, “Atom çekirdeğine dönüşmüş yürekler, zerre kadar korku duymadan kendisini tankın önüne attı. Biz 15 Temmuz’da sala ile uçak indirmiş adamlarız, kendinizi küçümsemeyin. Osmanlı 17 sene dünya ile savaştı, şimdi biz 40 senedir terör ile savaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler