Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Şubat 2017

ABONE OL

15 Temmuz’lar Yaşamamak İçin ‘evet’

Düşünce Ekseni programında konuşan gazeteci-yazar Meryem Gayberi, Başkanlık sistemine geçiş sürecinde tarihe tanıklık ettiğimizden bahsederek "Tatlı dille insanlara bu ülkenin bir daha 15 Temmuz'lar yaşamaması için 'Evet' demeye ikna edin” dedi.

Düşünce Ekseni programında konuşan gazeteci-yazar Meryem Gayberi, Başkanlık sistemine geçiş sürecinde tarihe tanıklık ettiğimizden bahsederek “Tatlı dille insanlara bu ülkenin bir daha 15 Temmuz’lar yaşamaması için ‘Evet’ demeye ikna edin” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Düşünce Ekseni” adlı programda Sabah Gazetesi Yazarı Meryem Gayberi söyleşi gerçekleştirdi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Gayberi, “Türkiye’nin Gelişimi ve Yeni Anayasa” başlığı altında gündemi değerlendirdi.

AK PARTİ’NİN ÜLKEYİ YÖNETMESİ ENGELLENDİ

Meryem Gayberi, AK Parti’nin ülkeyi yönetmesinin engellendiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan 17-25 Aralık döneminde tutuklanarak hapse atılmak istendi. Türkiye de bu ülkeyi yönettirmediler. Sadece biz ne dersek o yapılacak dendi. Bir baskı oluşturulmaya başlandı ve bu baskı medyayla birlikte geldi. Biz manşetlere rağmen iktidardayız demişti Erdoğan hatırlarsanız, tüm bu süreçler aşıldı, tam Türkiye yeni yeni bir şeyler yapmaya başladı ki, bir anda 15 Temmuz patlak verdi. O gece herkes sokaklardaydı. Esenler’in de 7 şehidi var. Hepimiz bu ülkede kendimizi güvende hissetmedik. Ben de Twitter’da yazmıştım, bu gece çıkmazsak bir daha bizi çıkarmayacaklar demiştim. Erdoğan’ın milletten başka kimsesi yok, 15 Temmuz’da bunu gördük.” şeklinde konuştu.

BAHÇELİ, DEVLET ADAMI REFLEKSİ GÖSTERDİ

Devlet Bahçeli’nin Başkanlık sistemine ilk başta olumsuz baktığını hatırlatan Gayberi,”Sayın Bahçeli, ‘Bu ülkede Başkanlık sistemi asla kurulamaz!’ diyordu; ama 15 Temmuz yaşandıktan sonra Devlet Bahçeli bir devlet adamı refleksi gösterip, AK Parti’ye; ‘Siz bize metni getirin, Türkiye’nin yeniden şekillenmesini birlikte sağlayalım bir uzlaşı kültürü oluşturalım.’ dedi. AK Parti’yle birlikte oturdular ve Cumhurbaşkanlığı sistemini ortaya koydular, biz de bunu inşallah 16 Nisan’da onaylayacağız.” dedi.

MİLLETİN SEÇTİĞİ KİŞİ GÜVENİLİRDİR

Vesayet sisteminin siyasi boşlukların bıraktığı açık kapılardan faydalandığını belirten Gayberi, “Bu sistem mütemadiyen darbe üretti. Sistemin tek amacı var; devleti çalıştırmamak. Meclis’e bir gensoru veriyorlar ve sistemi tıkıyorlar. Bunun önüne geçilmesi için Başkanlık sistemi şart. Özellikle muhafazakar kesimde şöyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar şimdi, Erdoğan’dan sonra ne olacak? Erdoğan sonrası kimse kimseyi ötekileştirmeyecek, bu millet kimi seçtiyse ona güvenecek. 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımız sokağa çıkın demeden önce millet sokaktaydı zaten.” açıklamasını yaptı.

Program soru – cevap bölümünün ardından sona erdi.

Diğer Haberler