Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Kasım 2013

ABONE OL

100. Yılında İhl Sempozyumu

İlim Yayma Cemiyeti, Önder, İlim Yayma Vakfı, Ensar Vakfı ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) işbirliğinde ve Değerler Eğitimi Merkezi’nin akademik organizasyonuyla “Kuruluşunun 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu” Esenler YTÜ’de düzenlendi.

İlim Yayma Cemiyeti, Önder, İlim Yayma Vakfı, Ensar Vakfı ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) işbirliğinde ve Değerler Eğitimi Merkezi’nin akademik organizasyonuyla “Kuruluşunun 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu” Esenler YTÜ’de düzenlendi.İlim Yayma Cemiyeti, Önder, İlim Yayma Vakfı, Ensar Vakfı ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) işbirliğinde ve Değerler Eğitimi Merkezi’nin akademik organizasyonuyla “Kuruluşunun 100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu” Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa Kampusu’nda başladı. Sempozyumun açılışında, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da bir konuşma yaptı.Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen katıldı. İmam Hatip Liselerinin kuruluş öyküsünü anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, İmam Hatip Liselerinin bir varoluş mücadelesi vererek bugünlere geldiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Öcal. İmam Hatip camiasının önlerine konan her türlü duruma karşı asil bir duruş sergilediğini ve ayakta kalmayı başardığını söyledi. Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, İmam Hatip Liselerinin 100 yıllık tarih boyunca bazı zorlukları atlatarak Türkiye’nin modernleşme tarihinde bir ayna olarak yer aldığını söyledi. Dilberoğlu, sempozyumdan çıkan verilerle geleceğe yönelik bu okulların nasıl yürüyeceğini amaçladıklarını söyledi.KAPATMAYA ÇALIŞTILAR

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da konuşmasına, “Mezunu ve mensubu olmaktan onur duyduğum, İmam Hatip Liselerinin 100. yılının, dünü, bugünü ve yarının konuşulacağı böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” diyerek başladı. Göksu konuşmasına şöyle devam etti:“Kürsüde bugün buraya çıkanlar İmam Hatiplerin geleceğini konuşacaklar. 28 Şubat döneminde Sultanahmet Meydanı’nda yapılan o mitingin organizatörlerden bir tanesiydim. O gün o mitingi organize ederken sokaklara astığımız afişlerde, bu ülkeyi yönetenlere, bu ülkede yaşayanlara, İmam Hatiplere dokunmayın demiştik. Onlar İmam Hatiplere dokunarak İmam Hatiplerin kapılarını kapatacaklarını düşündüler. Ama bir şeyi hesaba katmadılar ki, bu milletin ve Allah’ın hesabını dikkate katmadan İmam Hatiplerin kapılarını kapatmaya çalıştılar. Ama, Allah yüreklerde öyle kapılar açtı ki 1 olan İmam Hatipler 1000 oldu.”“Biz bugün İmam Hatiplerin 100 yıllık perspektifini, belki 1000 yıllık perspektifini konuşacağız” diyen Göksu, sempozyumu düzenleyenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

BAŞKA COĞRAFYALARA DA MODEL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise; milletleri millet yapan değerler olduğunu söyleyerek İmam Hatip okullarının önemine dikkat çekti. Topbaş, “1000 yıllık tarihimiz var. Bu tarih içinde bizim kültürel değerlerimiz, manevi değerlerimiz, inanç dünyamız ve bizim kendi milletimizin öz değerleriyle bütünleşen bir millet olarak, bugün bir Türkiye Cumhuriyeti var. Bir bireyi bir insanı alıp istediğiniz gibi yönlendirip yetiştirebilirisiniz; ama bir toplumu farklılaştıramazsınız. Her ülke kendi değerleri üzerine ayağa kalkabilir. İşte İmam Hatiplilerin de bu çerçeve içinde, 100 yıl öncesinden başlayan bu yürüyüşünü görmekteyiz. Yönetimlerin üzerindeki baskısına rağmen milletin eseri olarak, halkın kendi öz desteğiyle gücü yeniden ortaya çıkmıştır” diye konuştu.İmam Hatiplerin bu ülkenin kendi değerleri üzerinde ayağa kalkmasına ve başka coğrafyalara model olmasına katkı sunduğunu söyleyen Topbaş, “Bu sempozyumda inanıyorum ki kendi ülkesinin değerlerine sahip nesilleri yetiştirmenin formülü, burada gözden geçirilecek” dedi.

DİNİ HAYATTAKİ YERİ KÜÇÜMSENEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı olarak açılan İmam Hatip liselerine öğretmen bulamadıklarına dikkat çekerek, özellikle bu okullarda eğitimci yetiştirmek konusunda herkesin biraz daha elinizi taşın altına koyması gerektiğini söyledi.Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de İmam Hatip okullarının milletimizin, kültürümüzün ve değerlerimizin derin vicdanına tercüman olduğunu söyledi. Artık İmam Hatip okullarının, gerek kurumsal yapısı, gerekse ürettiği insan malzemesi açıcından pek çok akademik araştırmaya da konu olduğunu vurgulayan Görmez, İmam Hatip okullarının dünyanın bir çok Müslüman ülkesinde de model olarak görüldüğünü söyledi. Görmez, sempozyumda İmam Hatip okullarının bugünü ve yarınının değerlendirilirken eksiklikleri ve kusurlarının da değerlendirilmesinin gerektiğini belirtti.İmam Hatip Liselerinin toplumsal hissiyat ağırlığını ortaya koymayı başardığını söyleyen Görmez, “İmam Hatip Liselerinin dini hayattaki yeri, rolü ve katkıları asla küçümsenemez” dedi.İmam Hatip okullarının eğitim sistemine çok önemli katkıları olduğunu ifade eden Görmez, İmam Hatip okullarını yeniden düşünürken yeni sorularla yüzleşme cesaretinden vazgeçmemek ve yeni olası beklentiler karşısında hangi stratejilerle, hangi dille karar verilmesi gerektiğini ifade etti.

YOLUNA DEVAM EDECEKLER

Sempozyumun açılışında son konuşmayı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ da, “Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam Hatip nesli bu ülkeye ne kazandırdı? Hangi ihtiyaçtan doğdu ve var olduğu süreçler içerisinde neler yaptı? Bunları hepimizin objektif bir değerlendirmeye tabi tutarsak göreceğiz ki, bu nesil, bu millete ve devlete çok şey kattı, hiçbir şey kaybettirmedi. Hep artılarıyla önde oldu. Buna tarih şahittir. Türkiyemizin bugüne kadar olan geçmişi buna tanıktır. Ama İmam Hatip Liseleri aslında milletin okullarıdır. Çünkü bu okulları kuranlar bizzat millettir” diye konuştu. İmam Hatiplerin siyasal rüzgar ne olursa olsun yoluna devam edeceğini söyleyen Bozdağ, “Karşı duruş İmam Hatiplere değil, karşı duruş din eğitimi almış, din bilgisine sahip kişileredir aslında” diye konuştu.Bozdağ’ın ardından sempozyumun ilk açılış sunumunu, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman yaptı. Karaman, İmam Hatip Lise yıllarında öğrencilik hayatını dinleyicilerle paylaştı.

Diğer Haberler