Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Şubat 2020

ABONE OL

100 Bin Mahkûma Tiyatroyla Ulaştı

“Film Gibi” programında, yürüttüğü sosyal sorumluluk işleriyle de tanınan oyuncu Turgay Tanülkü sinemaseverlerle bir araya geldi. 1981yılından beri "kader mahkûmları"nı tiyatroyla buluşturan Tanülkü, cezaevinden bakımını üstlendiği çocukların iyi işler yaptığını, torunları olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği ve her ay Türk Sineması’na emek vermiş bir ismin konuk olacağı “Film Gibi” programının ilk konuğu oyuncu Turgay Tanülkü oldu. Moderatörlüğünü Şeref Yumurtacı’nın yaptığı etkinlik, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Tanülkü, sanat hayatını ve cezaevlerine tiyatroyu götürdüğü “Son Kuşlar” projesini anlattı.

 

CEZAEVİNDEN ÇOCUK BAKIMI ÜSTLENDİ

Oyuncu Turgay Tanülkü, 1981’den bu yana cezaevlerinde tiyatro oynadığını ve bugüne kadar 57 cezaevinde yaklaşık 100 bin mahkûma ulaştığını belirtti. İlk kez 1981’de cezaevlerinde tiyatro yapmaya başladığı bilgisini veren Tanülkü, “kader mahkûmları” olarak tarif ettiği insanlarla ilgilenebilmek için böyle bir yolu tercih ettiğine dikkati çekti. Aynı yıl Ulucanlar Cezaevi’nden ilk kez bir çocuğun bakımını üstlendiğine söyleyen oyuncu, “İlk aldığım çocuğum şimdi 45 yaşında. Oğullarım, kızlarım, torunlarım var. Dostlarım var, onlar çocuklara bakıyor. Küçük olanlar Uşak’ta köyde yaşıyor. İlkokulu, ortaokulu, liseyi Uşak’ta okuyorlar ama üniversiteyi İstanbul, Ankara, İzmir’de kazanmak zorundalar. 17 tanesi şimdi üniversite okuyor. Mezun olanlar var. Hepsi toplandığında 101 kişi oluyor. 2’si savcı, biri avukat oldu.” ifadelerini kullandı.

 

ÇOCUKLARIN BAKIMLARINI NASIL KARŞILADI?

Turgay Tanülkü, çocukların bakımını nasıl karşıladığı yönündeki soruyu, “Zengin değiliz zaten. Bir çay ocağımız var, eşimle yaptık. Diziden, tiyatrodan gelenler çocuklarıma yetiyor. Birinin elbisesini diğeri tamir edip giyecek kadar samimi. Savcı olan oğluma ortaokulda aldığım telefonla üniversiteyi bitirdi. Çünkü gelirimiz belli ama şükür, kimseye minnetimiz yok. Yaradan’dan başka kimseye de minnetiniz olmamalı zaten. Kiramızı ödedikten sonra bizden iyisi yok.” şeklinde cevapladı.

 

CEZAEVİNİ BİLMEDEN FİLM YAPMAK İMKÂNSIZ

Son yıllarda yapılan hapishane konulu film ve diziler hakkında konuşan Turgay Tanülkü, sevenleri ile bir araya geldiği için mutlu olduğunu ifade etti. Cezaevlerinin görünenden farklı olduğunu ifade eden Turgay Tanülkü, “Oyunculuk farklı bir şey. Bir de bu gibi konuları incelemek lazım. Sokağı bilmeyenin sokakta oynaması veya yönetmesi biraz zor. Cezaevleri düşünüldüğü gibi değil. Yaşanmadan, orayı bilmeden cezaevi ile ilgili film yapmak imkânsız.” şeklinde konuştu.

 

CEZAEVİNDE HİÇ ZİYARETÇİM YOKTU

Tanülkü, konservatuvarda okurken tutuklandığını, gardiyanlar eşliğinde okula gidip geldiğini ve cezaevinde hiç ziyaretçisi olmadığını dile getirdi. Son olarak “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde rol alan Turgay Tanülkü, söyleşinin ardından, izleyicilerle fotoğraf çektirdi.

Diğer Haberler