Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Nisan 2017

ABONE OL

10 Ton Karalahana, 2 Ton Mısır Ekmeği

“7. Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği ve Horon Şöleni”nde vatandaşlara 10 ton karalahana ile 2 ton mısır ekmeği ikram edildi. Şölende yapılan yarışmalarda erkekler karalahana sardı, kadınlar ise afiyetle yedi.

“7. Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği ve Horon Şöleni”nde vatandaşlara 10 ton karalahana ile 2 ton mısır ekmeği ikram edildi. Şölende yapılan yarışmalarda erkekler karalahana sardı, kadınlar ise afiyetle yedi.

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü çerçevesinde Esenler Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da, Esenler Trabzonlular Derneği ile birlikte “Karalahana Sarması, Mısır Ekmeği ve Horon Şöleni”düzenledi. Esenler Dörtyol Meydanı’nda ellerinde Türk bayraklarıyla binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen şölen, renkli görüntülere sahne oldu.

Kurtuluş Şöleni’ne; AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz, ilçedeki siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri katıldı.

10 TON KARALAHANA, 2 TON MISIR EKMEĞİ İKRAMI

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte devyemek kazanlarında pişirilen 10 ton karalahana ile özel fırınlarda hazırlanan 2 ton mısır ekmeğini vatandaşlara ikram etti. Kurtuluş Şöleni etkinlikleri kapsamında karalahananın hamsili, Rum usulü, goliya ve çorbası olmak üzere 12, mısır ekmeğinin ise hamsili, tava, fırın, hoşmer ve kuymağı olmak üzere 14 çeşidi meydanda sergilendi. Yemeklerin tarifleri ustaları tarafından davetlilere verildi.

YARIŞMALARDA ERKEKLER SARDI, KADINLAR YEDİ

Şölende “61 saniyede en hızlı ve en güzel sarmayı sarma” ve “61 saniyede en hızlı sarma yeme” yarışmaları yapıldı. Esenlerli ev hanımı Emine Gülle’nin hakemlik yaptığı yarışmada 5 erkek, en hızlı ve en güzel sarmayı 61 saniyede sarmak için yarıştı. Marifetli elleriyle, ustalarını aratmayacak güzellikte sardığı 4 adet karalahana sarması ile Ağrılı Köksal Urtuloğlu, rakiplerini geride bırakmayı başardı. “61 saniyede en hızlı sarma yeme” yarışmasında ise Esenlerli 5 kadın yarıştı. Ordulu Çakır Güngör, 61 saniyede 22 adet karalahana sarması yiyerek yarışmanın galibi oldu. Birinciler, çeyrek altınla ödüllendirildi.

BİZ BU VATANI KARŞILIKSIZ SEVDİK

Şölende selamlama konuşması yapan Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz, “Bugün burada Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yılını kutluyoruz. Trabzonlular olarak bu vatanı karşılıksız sevdik. Bayrağımızın, vatanımızın, milletimizin yanındayız” dedi.

KARALAHANA BAHANE, ÖNEMLİ OLAN KARDEŞLİĞİMİZ

Şölende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yöresel şölenlerin kardeşlik duygularını pekiştirmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, “Karalahana ve mısır ekmeği bahane. Önemli olan bizim dostluğumuz, kardeşliğimiz, birliğimizdir. Bu toprakların bereketini, güzelliğini Esenler’in insanıyla buluşturmak için bir aradayız. Karadeniz’i, Akdeniz’i, kuzeyi, güneyi, doğusu ve batısıyla Anadolumuz’un bir olduğunu ve aynı dağın yeli olduğumuzu herkese göstermek için bu meydandayız” diye konuştu.

TRABZONLU, MEMLEKET SEVDALISIDIR

Trabzonluların memleket sevdalısı olduklarını dile getiren Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, “Trabzonlular memleketini sever, çalışkandırlar, yük alırlar, yük olmazlar. Bizim insanımız doğduğu yere olduğu kadar doyduğu yere de kıymet verir. Trabzon kültürünün Esenler’de yaşatılmasından büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

İNSANIMIZ TARİH YAZDI, YAZMAYA DEVAM EDECEK

Programda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan da, yöresel etkinliklerin birlik ve beraberlik duygularını geliştirdiğini söylediler. Türkiye’nin 16 Nisan’dan itibaren yeni bir döneme gireceğini belirten Muş ve Esayan, anayasa değişikliğinin ve ‘Evet’ oyunun Türkiye açısından önemine kısaca değindiler. Türkiye’nin ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdiğini belirten Muş ve Esayan, “Bizim insanımız her zaman tarih yazdı ve tarih yazmaya devam edecek. Esenler’den de, güçlü bir Türkiye için 16 Nisan’da rekor ‘Evet’ oyu bekliyoruz” diye konuştular.

Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Esenler Trabzonlular Derneği Başkanı Zeki Yılmaz, protokol üyelerine meşhur Sürmene bıçağı hediye ettiler.

EL ELE, KOL KOLA HORON

İsmail Karataş ve Onay Şahin gibi Karadeniz müziğinin sevilen seslerinin sahne aldığı şölende meydanı dolduran vatandaşlar, kemençe ve tulum eşliğinde horon teptiler. Yöresel sanatçıların da müzik ziyafeti sunduğu şölende, Anemo Horon ekibi de izleyenlere birbirinden renkli gösteriler sundu.

Diğer Haberler