Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Ağustos 2012

ABONE OL

10 Binler Amin Dedi

Kadir Gecesi’ne özel Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programda, yüz binin üzerinde Esenlerli, semaya el açıp Ömer Döngeleoğlu, Mustafa Karataş ve Nihat Hatipoğlu’nun dualarına amin dedi. Dörtyol Meydanı’nın açılışının da yapıldığı programda gerçekleşen kura çekilişi ile 11 kişi umreye gitmeye hak kazandı.

Kadir Gecesi’ne özel Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programda, yüz binin üzerinde Esenlerli, semaya el açıp Ömer Döngeleoğlu, Mustafa Karataş ve Nihat Hatipoğlu’nun dualarına amin dedi. Dörtyol Meydanı’nın açılışının da yapıldığı programda gerçekleşen kura çekilişi ile 11 kişi umreye gitmeye hak kazandı.

Esenler Belediyesi tarafından Kadir Gecesi’nde düzenlenen “Dualarda buluşuyoruz… 100 bin dua, 10 bin hatim” programında yüz binin üzerinde Esenlerli  anda yüz binlerce salâvat-ı şerife, tevhit ve tekbirler okuyarak dünya barışı ve mazlumlar için niyazda bulundu. Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen programa; AK Parti Milletvekilleri Volkan Bozkır, Osman Aşkın Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, İlçe Müftüsü Ali Kara,  Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kur’an- ı Kerim tilavetinin ardından başlayan program, Kadir Gecesi özel programıyla devam etti.  Sırasıyla İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Doç. Dr. Mustafa Karataş, gecenin önemine dikkat çekerek dualar okudular. Meydanı hınca hınç dolduran on binler, duaları büyük bir huşu içinde dinlediler ve Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Çeçenistan, Doğu Türkistan başta olmak üzere değişik coğrafyalarda zulüm ve işkence gören tüm insanların kurtuluşu ve dünyanın barış ve huzura ermesi için Cenab-ı Allah’a yakarışta bulunan hocaların dualarına hep birlikte amin dediler.

ÇÖLDE VAHA OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın programa katılmasıyla coşkulu dakikalar yaşayan vatandaşlar, Başkan Topbaş’ı alkışlarla karşıladılar. Programda ilk konuşmayı ise; geceye ev sahipliği yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı.  Meydanda bir araya gelen Esenler halkına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Göksu, “Esenler hep birlikte oldu, bizi yalnız bırakmadı. Bugün aynı dostluğu, aynı vefayı yine gösterdiniz” dedi. Dörtyol Meydanı’nı Esenler halkına kazandırdığı için İBB Başkanı Topbaş’a teşekkür eden Göksu, meydanın çölde kalmış bir insanın suya kavuşması gibi Esenler halkı tarafından yıllardır büyük bir hasreti olduğunu hatırlattı.  Meydanın Esenler için dayanışma, buluşma, kardeşlik ve birliktelik meydanı olduğunu ifade eden Göksu, “Bu meydan,  Esenler için buluşma noktası, nefes alma noktası olacak. Özgürlük meydanı olacak” dedi. Göksu, konuşmasına Arakan için başlattıkları yardım kampanyasını anımsatarak devam etti. Bu yıl Geleneksel Esenler İftarını Arakan’a taşıdıklarını vurgulayan Göksu, Arakan’da 100 bin kişilik iftar sofrası kurduklarını kaydetti.

DUA MEYDANI OLACAK

Göksu’nun ardından konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler halkı ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kadir Gecesi’nin herkese huzur ve bereket getirmesini temenni etti. “Millet olarak bizlerin özünde ‘Yaratılanı yaratandan ötürü sevme’ anlayışı var” diyen Topbaş, bu anlayışla hareket eden Türkiye’nin 75 milyonluk bir aile olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, 14 milyonunun da kol kola girerek İstanbul’da yaşadığını söyledi. Esenler halkına kazandırdıkları Dörtyol Meydanı’nı da Kadir Gecesi gibi önemli bir gecede resmi olarak açmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu anlatan Topbaş, “Bu meydan dua meydanı olacak. Bu Meydan Ramazan aylarında dua için toplanılan yer olacak. Meydanlar zaten farklı kültürden insanların bir araya gelerek bir birlerini anladığı, özümsediği, bir biriyle kaynaştığı demokrasi alanlardır” dedi.

11 KİŞİYE UMRE SÜPRİZİ

Yapılan konuşmaların ardından program, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler’e kazandırdığı ve Ramazan ayının ilk gününden beri vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Dörtyol Meydanı’nın açılış töreninin kurdelesinin kesilmesiyle devam etti. Törenin ardından umreye gönderilecek 11 asil kişinin umreye gönderilmesi için çekiliş yapıldı. 5 yedek kişinin de çekilişle belirlendiği programda Göksu, 11 vatandaşın hepsinin hayırseverler tarafından umreye gönderildiğini hatırlatarak, “Hayırsever iş adamlarımız arzu ederlerse bu 5 vatandaşımızı da umreye gönderebilirler” dedi.

Kura çekilişinden sonra İBB Başkanı Topbaş, Başkan Göksu ile birlikte etkinlik alanında kurulan yöresel derneklerin stantları gezdi ve ikram edilen yöresel lezzetlerden tattı. Esenler Belediyesi’nin Kadir Gecesi özel programı, 4 ayrı ulusal televizyon kanalından canlı yayında, birçok televizyon kanalı tarafından da haber yapıldı.

 

 

Diğer Haberler