Esenler Film Festivali

Prof. Dr. Şükrü Sim

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo TV ve Sinema ana bilim dalında yaptı.

2001-2003 tarihleri arasında İngiltere’deki çeşitli üniversitelerde eğitim faaliyetlerinde bulundu. 2003 yılının başında İngiltere’den döndü ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2006’da doktorasını tamamladı ve 2007 yılında yardımcı doçent oldu. 2013 yılında doçent, 2020 yılında da profesör unvanı aldı.

Sinema üzerine dört kitabı, bilimsel dergilerde ve kitaplarda medya ve sinema üzerine yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Sim, teorik çalışmaların yanı sıra görsel çalışmalara da imza attı. Su Medeniyeti İstanbul ve Şiirsel Kent Mardin belgesellerinin yapım yönetmenliğini gerçekleştirdi. Belgeselleri TRT’de yayınlanmaya devam etmektedir. 2009 yılında, Şiirsel Kent Mardin belgesel filmiyle, Kültür Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen 7. İstanbul Uluslararası Çevre Film Festivali’nde ikincilik ödülü aldı. 2017-2019 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Destekleme Kurulu’nda kurul üyesi olarak görev yaptı. Prof. Dr. Şükrü Sim, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ana bilim dalında, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında, Sinema ve Medya üzerine dersler vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.