Esenler Film Festivali

Can Ulkay

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – TV Bölümü’nü bitirdi.

TRT İstanbul televizyonunda çalıştı. Ardından reklam sektörüne giriş yaptı. Yaklaşık olarak 30 senenin üzerinde Türkiye ve dünyanın önde gelen markaları için reklam yönetmenliği yaptı. Bu süre içerisinde yüzlerce markanın binin üzerinde reklam filmini yönetti. Yönettiği reklam filmleri Kristal Elma, Effie, Epica ve Cannes gibi yarışmalarda ödül aldı. 2001 yılında çektiği Coca-Cola “Sokakta Hayat Var” reklam filmi, yaklaşık 50 farklı ülkeye 20 farklı dilde satılma başarısı gösterdi.

Sezen Aksu ve Sertab Erener’in bazı single’larının müzik videoları yönetti. Sertab Erener için hazırladığı “Öyle de güzel” müzik videosu ile 2013 yılının en iyi müzik klibi ödülünün sahibi oldu.

2015 yılından itibaren 30 yıllık reklam ve müzik video yönetmenliği ile montaj tecrübesini sinema filmi yönetmenliğinde denemeye karar verdi.

Sırasıyla; “Sarıkamış Çocukları” – 2015, “Ayla : The Daughter of War” – 2017, “Müslüm” – 2018, “Türk İşi Dondurma” – 2019, “Kağıttan Hayatlar” – 2021  sinema filmlerinin yönetmenliğini gerçekleştirdi.

2021 yılında başlamış olduğu Mevlana’nın hayatını anlatan “Mevlana Celaleddin-i RUMİ” adlı dizisini tamamladı. 30 bölümden oluşan Mevlana Celaleddin-i RUMİ dizisi, yeni kurulmuş olan TRT dijital platformu Tabii’nin lansman filmi olarak gösterime girdi.

Özellikle 2017 yılında yönetmenliğini yaptığı dram filmi “Ayla: The Daughter of War”, 90. Oscar Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye’nin Oscar aday adayı oldu. Ayla filmiyle toplamda tüm dünyada 30’a yakın ödül ve seçki başarısı yakaladı.

Diğer filmlerinden Müslüm, Türk İşi Dondurma ve Sarıkamış Çocukları ile pek çok ödülün sahibi oldu.

2020 yılında Netflix için çekimlerini gerçekleştirdiği “Kağıttan Hayatlar” filmi 15 Mart 2021 tarihinde Netflix Original filmi olarak tüm dünyada gösterime girdi. Film, gösterime girdikten sonra haftalarca 5 kıta ve 62 ülkenin “Top 10” listesinde yer aldı ve 2021 yılının tüm Netflix filmleri içinde 16. sırada yer alma başarısını yakaladı.

SaproFilms ile yeni sinema filmi “Nusrat” projesinin çalışmalarını sürdüren Ulkay, aynı zamanda Reklam sektörü ile de çalışarak çeşitli markalara yönetmenlik hizmeti vermeye devam etmektedir.

Birçok üniversitenin workshop ve seminerlerine eğitmen ve konuşmacı olarak katılarak öğrencilere kariyerlerine yön verme, mesleki liderlik ve sinema endüstrisi konularında tecrübelerini, bilgi ve birikimlerini aktarıp onların gelecekteki kariyer seçimlerine yardımcı olmaktadır.