Esenler Film Festivali

Tarife

18 yaşında genç bir kız olan Devrim, annesi Leyla ile birlikte ufak bir dükkana girer. Leyla (40-45) sıra bekleyen bir grup insanla selamlaşır, diğer sırada bekleyenlere ters ters bakıp bir köşeye çekilir. Büyük bir heyecan içerisinde televizyona odaklanmış iki yaşlı teyze, Devrim’in dikkatini çeker ve o da televizyona yönelir. Sol beynin avantajlarına dair bir reklamdır ekrandaki. Devrim titreyip tuhaf tavırlar sergileyen yaşlı bir kadına bakıp sebebini sorgular. Bu sırada kolundan çekiştirilmesiyle irkilen Devrim, annesiyle birlikte standa yönelir. Görevliyle selamlaştıktan sonra hafif şaşkın bir ifadeyle tezgahtaki beyinlere bakar. Biri beynin sağ lobu öteki ise sol lobudur. Leyla sol beyni alıp bir an önce gitmeleri noktasında ısrarcı olsa da Devrim her iki tarifenin içeriği ve fonksiyonlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenmek adına görevliye sorular yağdırır.

Leyla huysuzlanmaya başlamıştır, Devrim oralı olmaz. O esnada dükkana giren başka bir kız düşünce paketinin kısıtlı olmasının okulda dezavantaja sebep olduğunu ileri sürerek sağ tarifeden sola geçmek istediğini söyler. Leyla bu örnek üzerinden kızını sol beyni almaya ikna etmeye kalkışır. Tam bu sırada orta yaşlı bir kadın olan Hatice, büyük bir hışımla dükkana girer. Sırasını beklemeden kendine erkek beyni verildiğini ve derhal değiştirilmesi gerektiğini söyler. Hatice, Leyla ile pek de hoş olmayan bir sohbete girer. Ardından henüz seçimini yapmamış olan Devrim’e yönelir. Genç kızı sağ tarifenin daha avantajlı olduğuna ikna etmeye çalışır. Leyla ise mevcut iktidarın sol beyinli vatandaşlara daha fazla avantaj sağladığı, nesillerdir sol beyin tercih edildiğini öne sürerek kızını ikna etmeye çalışmaktadır. Seslerin hafif yükselmesiyle beraber birkaç kadın daha bu tartışmaya katılır ve aralarında tarifeler ve avantajlarına dair uzunca bir tartışma yaşanır. Hafızadan hayal gücüne, rüya ve özgür düşünce kotasına kadar her şey bu tartışmaya dahildir artık.

Konuşmalar alevlendikçe Devrim’in yüzündeki şaşkınlık yerini tahammülsüz ve bezgin bir ifadeye bırakır. İşler iyice kızışıp kadınlar birbirine girmek üzereyken, Devrim’in dikkatini çeken yaşlı teyze her iki lobu kızın ellerine tutuşturup kaçmasını söyler. Devrim hışımla dükkandan çıkar. Gözden kaybolana dek koşarak uzaklaşır.