Öneri ve Talep Formu

Atık Yönetişimi

Esenler'i teknoloji üssüne dönüştürecek olan akıllı şehir uygulamaları, çevre ve doğanın sürdürülebilirliğini sağlayarak yeşil alan ve su kaynaklarının kontrol edilebilmesine ön ayak olacak.

Akıllı kentlerdeki atık uygulamaları kapsamında ulusal, bölgesel ve yerel boyutlarda planlanması ve bütüncül bir çerçevede yönetiminin yapılmasıdır.

E-ÇEVRE

Boya ekibi: İlçemizde bulunan okulların dış cephe ve dersliklerin boya badana işleri belediyemize ait boya ekibi tarafından yapılmaktadır.

Çöp toplama: Tüm mahallelerimizde çöpler her akşam saat: 20.00’den sonra kapı önlerinden toplanmaktadır. Ana caddelerimizden her gün akşam saat 20.00 ile sabah 06.00 arası çöpler toplanmaktadır.

Katı atık: Vatandaşlarımızın günlük yaşamında kaçınılmaz olarak oluşturduğu katı atıkların (Çekyat, koltuk vb. )düzenli aralıklarla ve uygun zaman dilimleri içerisinde toplanması çalışma alanlarımızdan bir tanesidir.

Mahalle süpürme ve yol yıkama: Program doğrultusunda ilçemizde bulunan ana cadde, pazar yerleri ve mahallelerimiz düzenli olarak temizlenmektedir.

Süpürge araçları: Günlük 4 adet süpürge aracımız hizmet vermektedir. Görevi ana caddelerimizi süpürmektir.

Tıbbi atık: İlçemizde tıbbi atıklar belediye ekiplerince toplanmakta ve geri dönüşümü sağlanmaktadır.

Geri dönüşüm: Geri dönüşüm projemizden 515 bin 20 kilogram kağıt atık toplayarak 8 bin 755 adet yetişkin ağacın kesilmesini ve 1 milyon 86 bin 650 litre fuel-oil, 97 bin 850 litre benzin, 2 milyon 168 bin 150 kilowatt saat elektrik enerjisinin israf edilmesini önlediğimizi tahmin ediyoruz.

ATIK GERİ DÖNÜŞÜM

Kaynağında ayrı ayrı biriktirilen atıkların ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılması faaliyetidir.

Esenler Belediyesi, ESMATİK projesiyle atık maddeleri kazanıma dönüştürüyor. Esenlerliler, EMSATİK’lere attıkları her atık madde ile puan kazanıyorlar ve kartlarında biriken puanlarla ücretsiz ekmek alıyorlar.

Diğer Eğitimler